Odpadlíků z ANO přibývá. V Prachaticích zakládají vlastní organizaci

Nespokojení odcházejí

Odpadlíků z ANO přibývá. V Prachaticích zakládají vlastní organizaciNOVÉ
Domov

mc Echo24

Počty členů hnutí ANO, kteří jsou hluboce nespokojeni s jeho nedemokratickými praktikami, vystupují z něj, popřípadě si zakládají vlastní organizace, se množí. Po hnutí Změna pro lidi založeném bývalým místopředsedou ANO, to dokládá i nejnovější případ z Prachatic. Tamní radní a bývalá šéfka místní organizace ANO Radka Paulová pro server iDNES.cz potvrdila, že ve spolupráci s dalšími „odpadlíky“ pracuje na založení hnutí PRO 2016.

„Na 4. června máme naplánovaný ustavující celostátní sněm v Brně,“ uvedla Paulová, se kterou opustila ANO většina prachatických členů. Současně pro iDNES.cz vypočetla, co jí na hnutí ANO vadilo: „Je nedemokratické, nepřipouští diskusi, neuznává jiný názor. Místo toho, aby se vytvářela nějaká myšlenková platforma, tak jsme byli nastaveni na mlčte, poslouchejte, dělejte to, co po vás chceme. ANO deklarovalo odbornost, profesionalitu, ale ve finále jde jen o tu poslušnost.“

V první fázi bude mít hnutí PRO 2016 zatím tři regionální organizace – jihočeskou, jihomoravskou a olomouckou. „Naším cílem jsou hlavně komunální volby průřezově po republice. Myslím, že mnozí z nás jsme úspěšní v místech, kde působíme, a já jsem přesvědčena, že politika se má primárně dělat odspodu, ne z centra,“ řekla Paulová. V budoucnu by ale hnutí prý mohlo získat celorepublikovou působnost.

Do nově vznikajícího hnutí dále vstupuje starosta Dolních Novosedel na Písecku Zdeněk Vituj, rovněž bývalý člen ANO. „Hlásí se nám lidi z Brna, Prahy, Karlových Varů, Prostějova,“ podotkl pro iDNES.cz Vituj. Zapojení do PRO 2016 zvažuje jako jednu z variant i zastupitelka z Prostějova Hana Naiclerová, které v Babišovu ANO vadila především „nekomunikace“ uvnitř hnutí.

Čtěte také: Rozpad ANO v regionech bude pokračovat. Zastavit ho nelze

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš jakoukoliv kritiku odmítá. „Nevím, co se jim nařizuje. Hnutí funguje demokraticky,“ zdůraznil s tím, že to je důsledek toho, že „se nedostali na krajské kandidátky a že je dobře, že se hnutí očistí.“ Paulová ale striktně odmítá, že by jí šlo o krajské volby. „Kdybych chtěla jít do kraje, mohla jsem zůstat v ANO a mohla jsem být na podzim v krajském zastupitelstvu,“ řekla Paulová.

Andrej Babiš nicméně v nově vznikajících hnutích hrozbu nevidí: „Já jim držím palce. Když myslí, že uspějí bez hnutí ANO, tím lépe. Vedení hnutí je jednotné a to je podstatné.“

O „nedemokratických praktikách hnutí, které směřují k totalitnímu režimu“, mluvila už dříve také Canka Z. Poledníčková, dnes už bývalá členka středočeské organizace ANO. Ta spolu se třemi dalšími kolegy z ANO vystoupila v polovině dubna. Z ANO ale odešli i všichni zastupitelé v Karlových Varech, členové buňky na Strakonicku, Písecku či v Českém Krumlově. Nové hnutí Změna pro lidi zase založil bývalý místopředseda hnutí Peter Havránek, který svůj post i ANO opustil v březnu 2013.

Čtěte také:

Další odpadlíci z ANO. Jiný názor se rovná zradě, říkají o svém odchodu

Nespokojení lidé z předsednictva ANO zakládají vlastní hnutí