Další odpadlíci z ANO. Jiný názor se rovná zradě, říkají o svém odchodu

Problémy Babišova hnutí

Další odpadlíci z ANO. Jiný názor se rovná zradě, říkají o svém odchoduAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Když máte vlastní názor, musíte hnutí opustit, říká bývalá místopředsedkyně hnutí ANO na Praze-východ a dnes už také bývalá členka Babišova hnutí Canka Z. Poledníčková. Poledníčková spolu s dalšími třemi členy minulý čtvrtek vystoupila ze středočeské organizace, protože jí vadily praktiky hnutí. Ty podle ní porušují demokratické principy a směřují k totalitnímu režimu.

Hnutí ANO zaznamenalo další útěk nespokojených členů, kteří opustili oblastní organizaci Praha-východ ve Středočeském kraji. Bývalá místopředsedkyně buňky zaslala vysvětlující dopis na centrálu, ale také do dalších poboček. Pod ten se poté podepsali další tři nespokojení členové Jiří Flek, Tomáš Miksa a Anna Rubešová, kteří taktéž hnutí opustili. Znění dopisu má deník ECHO24.cz k dispozici.

Fungování hnutí jim vadilo dlouhodobě, poslední kapkou bylo ale sestavování kandidátky do podzimních krajských voleb, ke kterému jim ani nebylo dovoleno se vyjádřit. „Pan předseda Čermák se rozhodl sám sestavit kandidátku, aniž by se s námi členy nějak pobavil,“ uvedla pro deník ECHO24.cz Poledníčková. Podle ní tak porušil stanovy hnutí, ale prakticky i demokratické principy.

Předseda oblastní organizace Praha-východ Jan Čermák vystoupení potvrdil, nechtěl ho ale blíže komentovat. „Já vím, že to vystoupení bylo z jejich rozhodnutí. Ale podrobnosti vám nemůžu sdělit, musíte se obrátit na krajského předsedu,“ řekl pro deník ECHO24.cz Čermák.

Krajského předsedu hnutí ANO Františka Petrtýla rozhodnutí skupiny vystoupit z hnutí nepřekvapilo. „Odchod čtyř členů z hnutí mě samozřejmě mrzí, ale nijak výrazně nepřekvapuje. Bohužel v členské základně na Praze Východ vznikaly časté problémy, a i když se je dařilo řešit, vím, že lidsky to mezi některými členy zcela nefungovalo,“ napsal na dotaz Petrtýl. „Obecně to chápu tak, že jsme mladé hnutí, které se neustále formuje, takže občasné neshody a případná vystoupení z hnutí beru jako realitu a demokracii. Je mi jen velmi líto toho, že takoví lidé mají následně potřebu spěchat do novin a špinit hnutí zveličováním a polopravdami, aby se ještě zviditelnili,“ uvedl.

Jiný názor se rovná zradě

Podle Poledníčkové znamenalo členství vlastně jen placení členského příspěvku a plnění příkazů. „Na posledním sněmu 21. března 2016 nám bylo krajským manažerem hnutí vysvětleno, že předsednictva oblasti se zúčastňují předseda, místopředsedové oblastní organizace, předsedové místní organizace a členové, kteří nejsou organizovaní v místní organizaci pouze, jestli budou přizváni. Z toho vyplývá, že členové nezapojení v místní organizaci musí pouze poslouchat a platit členský příspěvek?!“ uvedla v dopise Poledníčková.

Poledníčková stála v roce 2011 u zrodu pobočky Praha-východ. Problémy podle ní trvaly delší dobu, Poledníčková na ně dokonce v roce 2014 upozorňovala, ale právě to bylo podle všeho pro hnutí nepřijatelné. „Vyslovení vlastního názoru se považuje za zradu a vede k vyloučení z hnutí,“ napsala v dopise.

„Nabírali se pouze členové se shodnými názory. Z hnutí odcházeli lidé, kteří měli jiný názor. V březnu 2015 to vygradovalo tím, že mě a celé vedení naší pobočky odvolali. Důvodem byla ztráta důvěry,“ uvedla Poledníčková, podle které mají šanci v hnutí uspět pouze lidé s absolutní poslušností a absolutní loajalitou. Od odvolání vedení podle Poledníčkové buňka Praha-východ nefungovala.

Mocenské boje? Pro ty není prostor

Odchod členů z této buňky jen dokazuje, do jaké situace se regionální buňky dostávají. Zatímco na jiných pobočkách za rozpadem, rozkoly a nespokojenými členy stály mocenské boje, na Praze-východ to podle Poledníčkové nebylo ani možné. „Mám pocit, že nedocházelo k mocenským bojům, protože pro to ani nebyl prostor. Normální členové totiž nejsou k žádné diskuzi ani připuštěni,“ tvrdí Poledníčková.

Pod dopis Poledníčkové se podepsali další tři nespokojení členové a někteří také přidali další kritiku. Miksa například napsal, že nesouhlasí s levicovým směřováním hnutí. „Přidávám se k výše uvedenému prohlášení a dále dodávám, že nesouhlasím s levicovým posunem ideologie hnutí směřující k totalitnímu režimu,“ napsal Miksa.

Jedná se tak o další zprávu o nespokojených členech hnutí, popřípadě dokonce o rozpadu jednotlivých buněk. V prvním roce po komunálních volbách ztrácelo hnutí jedno město za druhým – Ústí nad Labem, České Budějovice, Most, Opava, Frýdek-Místek a také se hrotily problémy v Praze. Většinou se rozpadly koalice kvůli nevraživosti v rámci hnutí ANO. Sám Andrej Babiš zrušil několik organizací, z nichž chtěl udělat odstrašující případ.

Rozpad nicméně pokračuje i letos. V Karlových Varech odešli z ANO všichni zastupitelé, na jihu Čech opouštěli členové buňky na Prachaticku, Strakonicku, Písecku či v Českém Krumlově, naposledy se fakticky rozpadla organizace na Moravě v Prostějově.

Čtěte také: Rozpad ANO v regionech bude pokračovat. Zastavit ho nelze

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články