Vulgární politici ve sněmovně? Předsedající přeruší schůzi

Vulgární politici ve sněmovně? Předsedající přeruší schůzi
Řečnický pultík v Poslanecké sněmovně (ilustrační foto) Foto: FOTO: Repro Česká televize
1
Domov

Echo24

Pokud budou řečnící poslanci používat ve sněmovně například vulgarity nebo ostré invektivy, předsedající budou v krajních případech přerušovat schůzi. Dohodlo se na tom nedávno vedení dolní komory. Řekl to ve středu její předseda Jan Hamáček (ČSSD).

„My jsme se ve vedení sněmovny shodli na tom, že snížíme toleranci k výrokům a výrazům, které nepatří do parlamentní debaty. Pokud v debatě takovéto výroky padnou, tak umožníme řečníkovi si rozmyslet další formu vyjadřování tím, že přerušíme schůzi,“ uvedl Hamáček.

Předsedající má právo přerušit projev řečníka i přerušit schůzi. Hamáček zdůraznil, že půjde o krajní řešení. Předsedající má totiž možnost řečníka také upozornit na nevhodné vyjadřování, podotkl.

O dohodě ve vedení Sněmovny dnes hovořil v Rádiu Impuls místopředseda dolní komory Petr Gazdík (STAN), poukazoval na snahu o zvýšení politické kultury. „Dvě stě lidí je dvě stě lidí a ne každý má stejnou politickou kulturu,“ uvedl.

Přerušení schůze za dva týdny od dohody předsedající nevyužili. Ve Sněmovně to jiskří zejména mezi ministrem financí a předsedou ANO Andrejem Babišem a místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ostřejší výrazy ale občas vyřkli i jiní poslanci.

Čtěte také: ‚Opilý jsem nebyl a mám důkaz.‘ Kalousek šel na testy

Viróza sem, vulgarity tam. Zeman opět plní náměstí