Viróza sem, vulgarity tam. Zeman opět plní náměstí
PREZIDENT ZPĚT V SEDLE
Prezident Miloš Zeman zdaleka neřekl poslední slovo. Zatímco média veřejnosti servírují jeho přehmaty a kontroverzní názory, Zeman objíždí kraje, plní náměstí a lidé si k němu zase hledají cestu. Deník ECHO24.cz analyzoval podporu prezidenta v regionech. Údaje STEM a CVVM shodně ukazují, že po loňském propadu důvěry hlava státu posiluje v Čechách a že nejslabší je v Praze.
Korunovační viróza i rozhlasové vulgarity odezněly, pískot z Albertova utichl a červených karet je jako šafránu. Kdo měl Zemana za odepsaného politika, který nemá šanci zabojovat o druhé funkční období, může se ještě hodně divit. Prezident je totiž v kondici a významná část veřejnosti k němu začíná znovu vzhlížet. Ukazují to mimo jiné průzkumy veřejného mínění o důvěře hlavě státu.
Nakolik lidé věří prezidentovi, pravidelně zjišťují STEM a CVVM. Výzkumné agentury mají reprezentativní data od více než tisíce respondentů vždy za celou republiku. Deníku ECHO24.cz ale zároveň poskytly údaje z let 2013 až 2015 rozčleněné na tři geografické oblasti – Prahu, české kraje a moravské kraje.
Po prvním roce v úřadě to podle sociologů pro Zemana nevypadalo dobře. Oproti nástupu do funkce v roce 2013 se podle STEM i CVVM propadla důvěra v něj zhruba o 20 procentních bodů. Lidé se k němu otočili zády v Praze, Čechách i na Moravě, nejméně mu věřili občané hlavního města. Podle STEM se tu na začátku roku 2014 propadl na pouhých 30 procent, podle CVVM na 38 procent.
Čtěte také: ‚Říkali mi mistr becherovka.‘ Studenti hostili Zemana tlačenkou
Prezident se nicméně „oklepal“ a letošek je pro něj už zase veselejší. Podle průzkumů veřejného mínění rozhodně posílil v Čechách. STEM mu tu oproti roku 2014 připisuje nárůst téměř o deset procentních bodů (z 35 na 44 procent), CVVM o šest (z 39 na 45 procent). Sociologové už se ale neshodnou v tom, nakolik Zeman boduje také v Praze a na Moravě.
Hartl: Zeman polarizuje veřejné mínění
Zatímco podle CVVM je na tom prezident v metropoli i letos téměř stejně bídně jako loni, STEM mu tu naměřil nárůst o osm procentních bodů – ze 30 na 38 procent. Přesně opačná je pak situace v moravských krajích. Podle STEM se tu Zeman drží poslední dva roky lehce nad 40procentní hranicí důvěry, CVVM mu tu přisoudilo nárůst podporovatelů o sedm procentních bodů – ze 46 na 53 procent. K výsledkům je ale nutné poznamenat, že CVVM má letošní data čerstvější, z dubna, zatímco STEM se dotazoval respondentů už začátkem roku.
„Miloš Zeman veřejné mínění polarizuje, má výrazné příznivce a odpůrce. Zdá se, že Moravě toto černobílé vidění nevyhovuje, je spíše umírněného ladění, je zde vyšší míra religiozity a možná i konzervatismu. Vulgarismy přijímají hůře, možná si uvědomují i napětí vůči ČSSD, která je na Moravě na tom docela dobře. Viděl bych to více jako otázku politického stylu,“ myslí si ředitel STEM Jan Hartl.
Čtěte také: Zeman: Prostatu mám jako panic, plíce naprosto čisté
Kunštát: „Čím méně se neortodoxně objevuje ve veřejném prostoru, tím se zvyšuje šance, že pohled veřejného mínění na něj bude shovívavější. A patrně kdyby veřejně nevystupoval vůbec, byla by jeho podpora dost možná úplně nejvyšší.“
Podle analytika CVVM Daniela Kunštáta je evidentní, že hladina důvěry v prezidenta je systematicky o něco vyšší u obyvatel moravských krajů, zatímco postoje lidí v Čechách a zejména mezi Pražany jsou tradičně ve vztahu k prezidentovi skeptičtější. Minimálně oproti ukazatelům vztaženým k celému Česku.
Kunštát připomněl negativní reakce veřejnosti na sérii prezidentských událostí loňského podzimu – cestu do Číny, výročí 17. rozhovoru a vulgarismy v rozhlasových Hovorech z Lán. Kontroverzím Zeman čelil i o rok dřív, kdy se potácel u korunovačních klenot po návštěvě ruské ambasády, jmenoval vládu Jiřího Rusnoka bez ohledu na parlament, šel do konfliktu s rektory a podporoval ve sněmovních volbách neúspěšné Zemanovce. Podle analytika CVVM se nicméně Zemanovi daří tato negativní období vždy po čase zvrátit a lidi si znovu naklonit.
„Zkrátka a dobře, čím méně se neortodoxně objevuje ve veřejném prostoru, tím se zvyšuje šance, že pohled veřejného mínění na něj bude shovívavější. A patrně kdyby veřejně nevystupoval vůbec, byla by jeho podpora dost možná úplně nejvyšší,“ soudí Kunštát.
Čtěte také: Nejvášnivější Zemanova fanynka. Seznamte se
Herzmann: Prezident vede krajskou volební kampaň
Další pohled nabídl pro ECHO24.cz sociolog Jan Herzmann. „Miloš Zeman určuje agendu, o které se ve společnosti mluví. Daří se mu to v negativním i v pozitivním smyslu. Někdy přijde s tématem, které lidé zejména mimo Prahu a její okolí vnímají jako velmi pozitivní. A vrací ho do pozice, že je to jejich prezident,“ uvedl.
Herzmann pak vyzdvihl také roli Zemanových krajských výjezdů. „Pan prezident vlastně vede svoji volební kampaň, i když možná ani on sám ještě neví, jestli bude kandidovat. Už z doby Zemáku má zkušenost, že mají výjezdy velký vliv, a tak je aplikuje. Dokonce s takovou frekvencí, že mě až udivuje, že to fyzicky vydrží,“ prohlásil.
Právě četností regionálních cest vyniká Miloš Zeman nad svými předchůdci Václavem Klausem a Václavem Havlem. Na pravidelné vícedenní návštěvy krajů jezdil sice už Klaus, zdaleka se nemůže ale rovnat tempu, které si naordinoval právě Zeman. Stávající prezident má v plánu každoročně navštěvovat všechny kraje České republiky s výjimkou své sídelní Prahy. V minulosti mu byly překážkou nanejvýš zdravotní důvody. Oproti Klausovi a Havlovi naopak méně cestuje do ciziny.