Senát se distancoval od pročínského prohlášení. Zeman to kritizuje

kauza prohlášení čtyř

Senát se distancoval od pročínského prohlášení. Zeman to kritizujeAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Senát se ve středu distancoval od říjnového pročínského prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, které podpořil i předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Jeho postoj dnes senátoři označili za jeho osobní názor, nikoli za názor celého Senátu. Prezident Miloš Zeman pak prohlásil dnešní stanovisko Senátu za nesmyslné.

Horní komora toto usnesení schválila na návrh opoziční ODS hlasy 38 z 69 přítomných senátorů. Proti byli zástupci ČSSD, ANO, KSČM či Strany práv občanů. Stanovisko naopak podpořili kromě občanských demokratů senátoři z vládní KDU-ČSL či z klubu Starostů a nezávislých.

Na popud této frakce horní komora schválila ještě další usnesení, podle něhož mají všichni představitelé Senátu při mezinárodních jednáních aktivně vystupovat na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu. Vládu pak horní komora vyzvala k tomu, aby v zájmu spolehlivosti a srozumitelnosti Česka na mezinárodní scéně usilovala o koordinaci postojů a co nejširší politickou shodu a spolupráci s prezidentem a Parlamentem. Toto usnesení podpořili i zástupci ČSSD a ANO.

Na odhlasování stanoviska Senátu reagoval dnes prezident Miloš Zeman. Podle něj zahraniční politiku České republiky určuje vláda včetně ministerstva zahraničních věcí a prezident republiky ve spolupráci s parlamentem. „Senátoři několikrát vyzývali nejvyšší ústavní činitele, aby koordinovali svou zahraniční politiku. Když k tomu došlo, je nesmyslné proti shodnému stanovisku nejvyšších ústavních činitelů protestovat,“ poznamenal podle mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman.

Za usnesení naopak Senátu poděkoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Senátoři a senátorky podle něj „znovu ukázali, že Senát je pojistkou demokracie“. „Pokud máme demokraty, může fungovat i demokracie,“ uvedl.

Na základě setkání Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, bylo vydáno silně kritizované zmíněné prohlášení.