Neschopný magistrát? Zákaz segwayů platí 4 měsíce a stále jezdí

Kdy skončí segwaye?

Neschopný magistrát? Zákaz segwayů platí 4 měsíce a stále jezdíNOVÉ 3
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Třebaže primátorka Adriana Krnáčová (ANO) slibovala, že zákaz vjezdu segwayů do centra Prahy začne platit už od srpna, turisté se na nich volně prohání i v listopadu. Několikrát se posunovalo datum, od kdy měly být v metropoli nainstalovány značky, bez nichž není zákaz vymahatelný. Pražský magistrát nyní mluví o tom, že tím definitivním termínem bude prosinec. První značky má začít osazovat dnes. Celá situace žene vodu na mlýn opozici, která městské radě vyčítá, že není schopná realizovat své sliby.

Zákaz segwayů v pražské památkové rezervaci schválila rada města v polovině července, nařízení vstoupilo v platnost 3. srpna. Jelikož ale nikde v Praze nebyly nainstalovány příslušné dopravní značky, policisté mohli turisty pouze informovat, že se dopouští přestupku. Mluvčí magistrátu Vít Hofman oznámil, že první značky by se v ulicích měly objevit 1. září. Později informaci upravil s tím, že to bude v průběhu září.

Teď pražský magistrát říká, že osazování značek začne v pátek. „18. listopadu skončil termín pro zaslání připomínek k zákazu používání osobních přepravníků. Na magistrát byly doručeny celkem čtyři připomínky,“ uvedl na dotaz deníku Echo24.cz Hofman. Ty měl magistrát už vypořádat a vydat rozhodnutí, které po 14 dnech nabude účinnosti. „Ihned po jeho vydání však budou moci pracovníci Technické správy komunikací začít osazovat značky,“ dodal. Ve čtvrtek magistrát pak oznámil, že s osazováním se začne v pátek 25. listopadu.

Zákaz se bude týkat pražské památkové rezervace, tedy celé Prahy 1, části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.

Barbora Lišková z organizace Technické správy komunikací (TSK) pro Echo24.cz potvrdila, že všech 610 značek upozorňujících na zákaz vjezdu segwayů je vyrobeno. „Na jejich instalaci nemáme daný limit, ale předpokládáme, že nám to bude trvat těch 14 dní,“ řekla Lišková. Dodala také, že cedule se začnou instalovat v okamžiku, kdy TSK obdrží příslušný pokyn od magistrátu a radnic.

Připomínky od Asociace segway

Mezi nejhlasitější kritiky zákazu segwayů patří Asociace segway ČR sdružující 25 firem. Ta stojí i za připomínkami, které dorazily na magistrát. „Zákazu již zabránit nemůžeme, pouze doufáme, že zvítězí zdravý rozum, ministerstvo dopravy vyslyší naše připomínky a jako nadřízený orgán doporučí změnu onoho nesmyslného nařízení, které prosadil místostarosta Praha 1 Richard Bureš prostřednictvím magistrátu hl. m. Prahy,“ řekla k tomu pro Echo24.cz za asociaci Zuzana Eliášová.

Asociace ve svých připomínkách upozorňuje, že návrh na zákaz obsahuje procesní chyby, kterými byla krácena práva možných osob, jejichž zájmy jsou tím dotčeny. Vedle toho je návrh podle asociace neúplný, neurčitý, v rozporu se zákony a jinými právními předpisy a zároveň tyto předpisy nerespektuje. Už dříve asociace upozorňovala, že kvůli zákazu přijde o práci na 300 lidí.

Po nainstalování cedulí budou policisté jezdcům na segwayích ukládat za porušení zákazu domluvu, nebo blokovou pokutu až do výše 2000 korun.

Podle Václava Novotného, pražského zastupitele za TOP 09 a nezávislé, je celá situace s vozítky zcela absurdní. „Je to svědectví toho, že rada hodně mluví, něco si odhlasuje, ale přitom není schopná konat a nic realizovat. Paní primátorka se navíc tváří, že ona sama s tím nemá nic společného,“ uvedl pro Echo24.cz. Novotný dodal, že případ s dvoukolými vozítky je důkazem naprosté neznalosti Rady hlavního města Prahy v procesních otázkách a také věcnou neznalostí metropole.

Situaci se zákazem segwayů kritizují i pražští Piráti. Jejich předseda v zastupitelstvu hl. m. Prahy, Jakub Michálek, je přesvědčen, že koalice při vydávání zákazu udělala školáckou chybu, když do nařízení nedala lhůtu pro přípravu před nabytím účinnosti. „Proto TSK nestihla namontovat značky a lidé běžně viděli, jak před reklamami na zákaz segwaye projíždějí,“ řekl pro Echo24. Michálek navíc nesouhlasí s plošným zákazem těchto vozítek, ale myslí si, že by pro ně měly být vyznačeny trasy. „Podobně jako u cyklistů, kteří na nich také nikoho neohrožují,“ dodal.

Zákaz vozítek segway umožnila Praze změna zákona o silniční dopravě, která přesně definovala, co to je segway. Do té doby zákon dvoukolová elektrická vozítka klasifikoval jako chodce. V srpnu spustil magistrát také informační kampaň, kdy se na ulicích nebo v městské hromadné dopravě objevily anglicky psané plakáty upozorňující turisty na zákaz. Za plakátovací místa Praha zaplatila 400 tisíc korun, přičemž není jasné, kolik stály návrh plakátů a jejich výroba.

Čtěte také:

Krnáčová riskuje žaloby: zakázat segwaye plánuje už v srpnu

Segway no way, hlásají plakáty. Víc policie se zákazem v Praze nezmůže

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články