1 protikuřácký zákon v praxi

Protikuřácký zákon – hospody přišly o velkou část tržeb

, NOVÉ

Témata: ,

Protikuřácký zákon společně s EET znamenal velkou ránu pro dříve kuřácké hospody. Obzvláště ty, které nabízejí jen studenou kuchyni a nemají možnost venkovní předzahrádky, vykazují téměř poloviční pokles tržeb. U hospod s předzahrádkou zejí lokály prázdnotou a na zahrádkách si nelze sednout. Obava tudíž panuje ze zimy. Píše E15.

Kvůli protikuřáckému zákonu si stěžují i lidé bydlící v sousedství hospod. Ti se musí vypořádat s rostoucím hlukem, s všudypřítomnými nedopalky a s kouřem, který jim jde do oken. Pražští strážníci řešili dva a půlkrát více případů rušení nočního klidu než ve stejném období vloni.

E15 přineslo příklady z jednotlivých podniků. Například v pražské restauraci Na Pasece nepociťují sice úbytek zákazníků v době obědů, jenže večer mají zákazníků mnohem méně. Hospodě Adonis ve Velkém Březně odešla přibližně polovina hostů. Majitel provozovny předpokládá, že kvůli EET a protikuřáckému zákonu nejpozději v prosinci zkrachuje.

Některého hospody založili kvůli protikuřáckému zákonu soukromé kluby. Například klatovská pivnice U Košile vstoupila do „Klubu labužnických pohodářů“. Každý návštěvník podniku se musí zapsat do knihy a zaplatit roční poplatek 50 korun. Poté dostane průkazku. Bez průkazky obsluha nikoho neobslouží.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V Anglii funguje podobný zákon již deset let. Počet pravidelných kuřáků se za tu dobu snížil z 20,9% na 16,1%. Na druhou stranu od té doby zaniklo v Británii sedm tisíc hospod, za což podle některých hlasů může právě zákaz kouření.

Čtěte také: Praha neví, co s kuřáky na ulicích. ODS má řešení

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.