Odešli z ANO: Babiš se o nás nezajímal, přicházely jen rozkazy

Náměstek primátora o odchodu z ANO

Odešli z ANO: Babiš se o nás nezajímal, přicházely jen rozkazyROZHOVOR 1
Domov

Filip Nachtmann

Všech pět zastupitelů ANO v Karlových Varech v týdnu opustilo hnutí Andreje Babiše a odstavilo ho tak od účasti na vedení města. Slova odpadlíků potvrzují scénář z dalších měst po celém Česku: špičky hnutí s námi nekomunikují, tají informace, dosazuje nové a neznámé lidi. Jak deníku ECHO24.cz řekl jeden z pětice nespokojených, náměstek karlovarského primátora Čestmír Bruštík, Andrej Babiš problémy v Karlových Varech nijak neřešil. A z vedení přicházely jen příkazy.

Co konkrétně vadilo pětici zastupitelů za ANO natolik, že jste se rozhodli odejít z hnutí? Jak dlouho ty problémy trvaly?

Trvaly od zvolení nového krajského předsedy. Vadilo nám toho více, například způsob přijímání nových členů, také to, že nám nikdo nevysvětlil, proč bylo zamítnuto znovuobnovení místní organizace v Karlových Varech. Vedení odmítalo jakoukoliv diskuzi a vše řešilo pouze direktivním nařizováním.

Podobných potíží a rozepří má za sebou ANO v regionech od komunálních voleb mnoho, jen namátkou mě napadají České Budějovice, Ústí nad Labem, Praha, Hodonín, Opava...Čím to je?

Nevím, neznám detailně situaci v ostatních regionech. Ale co se ke mně dostaly informace, je to vždy to samé – špatná komunikace vedení.

Zkoušeli jste o vašich výtkách mluvit přímo s Andrejem Babišem?

Ano, několikrát. A byli jsme odkázáni na krajské předsednictvo.

Neposlouchal vás? Nezajímalo ho, jak by se dala situace v regionu vyřešit?

Ne, vůbec.

Oblastní předsednictvo se například usneslo, že máme vyměnit některé lidi z orgánů města. Možná byli nepohodlní, nevím. Já jsem to ale neuposlechl, nechtěl jsem kvůli tomu rozbíjet koalici. Něco takového musí být věcí diskuze. A ne že vám ze dne na den poručí.

Odešlo všech pět zastupitelů, krajská organizace má ale přes 120 členů. Máte informace i o dalších nespokojených?

Nevím jak kolegové, nemohu mluvit za ně, ale podle mých informací jsou nespokojení i další lidé. Jsou naštvaní ze stejných důvodů jako my. Já jsem šel do hnutí s ideou, že je to sdružení občanů, kteří chtějí něco změnit. Když jsem byl ještě oblastním předsedou, všichni jsme se znali. Ale pak naši organizaci zrušili. Na poslední oblastní sněm přišlo pětačtyřicet nových členů, které jsem neznal a nebyli mi představeni. Bylo to divné. Do hnutí vstoupili lidé, kteří kandidovali v posledních komunálních volbách za jiná politická uskupení, nebo je podporovali.

Podle oblastní předsedkyně Hany Žákové vám vadí, že nejste na krajské kandidátce do voleb. Je to jeden z důvodů vašeho odchodu?

V žádném případě, to s naším odchodem nemá nic společného. O kandidátní listině rozhodly oblastní a krajská organizace. My jsme chtěli konkurenceschopnou kandidátku, a pokud vedení našlo odborníky, tak je to v pořádku. Dva z té naší pětice ani na kandidátce nechtěli být, takže to není důvod odchodu. Máme dost své práce na městě. Důvody byly jiné a výše jsem je popsal. Možná jsme prostě nebyli za všech okolností poslušní.

Více čtěte: Vzpoura v karlovarském ANO. Hnutí opouští všichni zastupitelé

Jak to myslíte?

Oblastní předsednictvo se například usneslo, že máme vyměnit některé lidi z orgánů města. Možná byli nepohodlní, nevím. Já jsem to ale neuposlechl, nechtěl jsem kvůli tomu rozbíjet koalici. Něco takového musí být věcí diskuze. A ne že vám ze dne na den poručí. My jsme byli zvoleni, my odpovídáme lidem, ale nikdo se nás na nic neptal.

Rozhodli jste se setrvat ve vedení města, oblastní vedení ANO vás naopak vyzvalo k rezignaci na všechny funkce. Není jeho požadavek logický?

O tom, že bychom složili zastupitelský mandát, v tuto chvíli neuvažujeme. Budeme dál plnit program a volební sliby hnutí ANO. Stejně jako sliby, které jsme dali v předvolební kampani voličům. Takže tu výzvu nevyslyšíme.

Vedení Karlových Varů není vašim odchodem z ANO nijak ohroženo? Budete nadále podporovat koalici?

Není v žádném případě ohroženo a budeme i nadále významnou součástí koalice.

Čtěte také: Regionální nákaza ANO. Která další koalice se rozpadne?