Vzpoura v karlovarském ANO. Hnutí opouští všichni zastupitelé

Nesouhlas s vedením v kraji

Vzpoura v karlovarském ANO. Hnutí opouští všichni zastupiteléAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Pět významných členů hnutí ANO v Karlových Varech ve středu oznámilo, že odchází ze strany. ANO opouštějí zastupitelé krajského města zvolení za tuto stranu. Nesouhlasí s postoji vedení hnutí v kraji, preferováním nových a k vedení loajálních lidí nebo s tím, že vedení hnutí zamítlo bez vysvětlení obnovení místní organizace v Karlových Varech, které před časem zrušilo.

Podle vyjádření, které všech pět členů ANO a zároveň zastupitelů Karlových Varů, Čestmír Bruštík, Pavel Andrejkiv, Jan Bárta, Renáta Rojková a Vladimír Kvasnička, zaslalo médiím, vedení strany například udržuje informační embargo na všechny vnitrostranické informace, včetně toho, kolik má hnutí členů.

Čtěte také: Místo odbornosti servilita. Z jihočeské ANO prchají členové

„Učinili jsme všechny kroky k ukončení členství k 15. březnu 2016 v Hnutí ANO 2011 dle stanov. K 16. březnu ukončil činnost Zastupitelský klub při městě Karlovy Vary za Hnutí ANO 2011. Zastupitelé svázáni s vzniklým mandátem z řádných voleb v roce 2014 budou prozatím fungovat jako nezařazení a mandáty si ponechají,“ sdělil ČTK Bruštík, který je náměstkem karlovarského primátora.

Nezařazení zastupitelé budou i nadále podporovat koalici KOA, ČSSD, KDU-ČSL dle koaliční smlouvy a programového prohlášení, kde jsou jejich osobní podpisy i nadále účinné a závazné. Bývalí členové ANO vytvoří do dubnového řádného zastupitelstva města nový klub zastupitelů a do jeho čela byl jednomyslně delegován Bruštík.

„Hlavním důvodem proč zastupitelé ukončili členství v hnutí ANO je, že nejsou na kandidátní listině do krajských voleb. Což dokazuje skutečnou motivaci těchto lidí pro vstup do politiky a do našeho hnutí,“ uvedla v reakci na odchod některých členů oblastní předsedkyně Hana Žáková. „Všichni naši členové hnutí obdrželi před konáním oblastních sněmů email s výzvou možné kandidatury v krajských volbách. Přihlásilo se o jednu třetinu více uchazečů než je míst na kandidátní listině.“

Výzvu nikdo nevyslyšel

Dle Žákové měli členové šanci se proti pořadí či pro doplnění na kandidátní listinu vyjádřit. „Z karlovarských zastupitelů, z jejichž řad se ozývá kritika, nikdo tuto výzvu nevyslyšel. Kandidátka byla schválena jednomyslně. Na 45 místech kandidátní listiny najdete lékaře, ředitele městské policie, podnikatele, poslance, starosty, místostarosty nebo odborníky na veřejnou správu,“ dodala Hana Žáková.

ANO, podle prohlášení odcházejících členů, prosazuje do do vysokých funkcí lidi, kteří ještě v září nebyli členy strany, ale jsou více loajální, nebo třeba bez vysvětlení zamítlo obnovení místní organizace v Karlových Varech, kterou vedení ANO v prosinci 2014 bez oficiálního vysvětlení zrušilo. Potýkala se prý s vnitřními problémy a spory.

Zastupitelé za ANO byli v Karlových Varech součástí koalice, která vládne karlovarskému magistrátu. Primátor Petr Kulhánek (KOA) i náměstek Michal Riško (ČSSD) věří, že dnešní rozhodnutí bývalých členů ANO nemusí vést k rozkladu koalice. Ačkoli je ANO podstatnou částí koalice v Karlových Varech, odchod všech zastupitelů z hnutí by neměl mít přímý vliv na fungování města.

„Všichni zastupitelé, kteří byli v ANO a zřejmě už tam nejsou, drží koaliční dohodu a koalice funguje bez jakýchkoli změn dál. To, jestli to bude znamenat formální úpravu koaliční smlouvy, je jiná věc. Jestli mají na sobě nějakou nálepku ANO, nezávislí nebo něco jiného, je pro mě v tuto chvíli druhořadé,“ řekl ČTK primátor Kulhánek, který je nyní v zahraničí.

„Koaliční smlouva je podepsaná za jednotlivé subjekty a zároveň i jednotlivými osobami. Pro mě není v tuhle chvíli nutné, aby odešli z rady,“ řekl ČTK náměstek Riško.

Čtěte také: Poslanec TOP 09 chce přeběhnout k ANO. Byl vyloučen