Nálože explodovaly při pohřbu politikova syna. Další mrtví a ranění

další sebevražedný atentát v Kábulu

Nálože explodovaly při pohřbu politikova syna. Další mrtví a raněníAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tři výbuchy blízko místa, kde se v Kábulu konal pohřeb jedné z obětí pátečního střetu mezi demonstranty a afghánskými bezpečnostními složkami, si dnes vyžádaly životy nejméně šesti lidí. Dalších nejméně 87 lidí bylo se zraněními dopraveno k ošetření na kliniky. Upřesněnou bilanci obětí útoku uvedlo podle agentury Reuters afghánské ministerstvo vnitra. K incidentu se zatím nikdo nepřihlásil, radikální hnutí Taliban v prohlášení na internetu jakoukoliv svou účast na útoku popřelo. Prezident Ašraf Ghaní prohlásil, že země je terčem útoku a vyzval k jednotě.

„Musíme být silní a jednotní,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Původní informace o počtu mrtvých a zraněných se rozcházely a bilance je stále upřesňována. Mluvčí ministerstva zdravotnictví uváděl podle agentury DPA až 20 mrtvých a 119 zraněných.

Tři nálože explodovaly krátce po sobě při pohřbu syna místopředsedy horní komory parlamentu, Rady starších. Mezi účastníky smutečního procesí pohřbu této prominentní oběti byli i výkonný premiér Abdulláh Abdulláh a ministr zahraničí Salahuddín Rabbání. Oba vyvázli z útoku bez úhony. Abdulláh to potvrdil z televizní obrazovky. Jak řekl, útok spáchali tři sebevražední atentátníci, kteří se zamíchali mezi truchlící osoby.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pohřbívaný muž byl jednou z nejméně osmi obětí, které si v pátek vyžádaly střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami na protivládní demonstraci v Kábulu. Několik stovek lidí tam požadovalo rezignaci vlády prezidenta Ašrafa Ghaního kvůli špatné bezpečnostní situaci v zemi.

Ve středu v Kábulu otřásla vládní a diplomatickou čtvrtí exploze, když sebevrah odpálil nálož ukrytou v cisternovém autě v blízkosti německého velvyslanectví. Zahynulo 90 lidí a více než 450 utrpělo zranění. Většinu obětí tvořili afghánští civilisté, včetně žen a dětí. K atentátu se nikdo nepřihlásil a afghánské úřady z něj podezírají extremistickou síť Hakkání, která je napojená na hnutí Taliban.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Taliban a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát. Vláda podle odhadů USA kontroluje jen asi 60 procent území. Okolo 13.000 vojáků NATO v současné chvíli pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Talibanu a dalším skupinám.

Od začátku letošního roku zahynulo při střetech s islamisty více než 1000 příslušníků afghánských bezpečnostních sil. O život přišlo i více než 700 civilistů. Podle OSN také dalších přibližně 75.000 Afghánců od ledna opustilo své domovy.

Čtěte také: Výbuch u ambasád v Kábulu. Na 90 mrtvých, stovky raněných

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články