Deportuji 3 miliony imigrantů a postavím zeď, ujišťuje Trump

PLÁNY NOVÉHO PREZIDENTA

Deportuji 3 miliony imigrantů a postavím zeď, ujišťuje TrumpNOVÉ
Donald Trump. Foto: Foto: archiv
1
Svět

vb Echo24

Jakmile nastoupí do úřadu prezidenta Spojených států, plánuje Donald Trump deportovat až tři miliony ilegálních přistěhovalců, kteří mají záznam v rejstříku trestů. Nově zvolený prezident to uvedl v rozhovoru pro stanici CBS. Zároveň potvrdil svůj předvolební slib, a sice záměr postavit na hranicích s Mexikem zeď proti ilegálním imigrantům.

„“To, co uděláme, je, že sebereme lidi, kteří jsou zločinci, kteří mají záznam v trestním rejstříku, kteří patří ke gangům, kteří pašují drogy (...), bezpochyby dva miliony a možná taky tři miliony (lidí) a vyhostíme je, anebo je vsadíme do vězení. Ale deportujeme je z naší země, jsou tu nelegálně,“ prohlásil v pořadu „60 minut“, který bude dnes večer místního času (v pondělí po půlnoci SEČ) vysílat CBS.,“ uvedl v rozhovoru podle britského deníku The Telegraph.

Trump zároveň naznačil, že část ilegálních imigrantů bude smět ve Spojených státech zůstat. Bude to prý záviset na rozhodnutí, které však učiní až poté, co budou zabezpečeny americké hranice.

Na otázku, jestli chce na americko-mexických hranicích postavit plot, potom Trump odpověděl „ano“. Upřesnil, že zeď nebude stavět na celé délce hranice – v některých úsecích prý postačí jen ploty.

Trumpova slova ohledně deportací a stavby zdi se objevila poté, co se republikánský předseda Sněmovny reprezentantů pokoušel mírnit situaci. Předseda Paul Ryan konkrétně uvedl, že Trumpova administrativa bude usilovat spíše o lepší ochranu hranic než o masové deportace.

Televizní stanice CBS ale v reakci na jeho slova zveřejnila úryvek z chystaného interview s Donaldem Trumpem, kde kontroverzní republikán slibuje, že deportace začnou, jakmile nastoupí do úřadu.

Rozkol mezi tím, co říká Trump a tím, co říká republikánský předseda sněmovny Ryan, by podle Telegraphu mohla vyvolat napětí v nové vládě. Ryan totiž k deportacím uvedl, že nová vláda USA se nikoho deportovat nechystá a že to neplánuje ani Donald Trump.

Čtěte také: Zákaz vstupu muslimů do USA? Prohlášení z Trumpova webu zmizelo

Chci být velvyslankyní v Česku, říká Ivana Trumpová. ‚Každý mě zná‘