Rovná příležitost je utopie. 60 000 dětí nemůže vidět otce

Stovky dětí v České republice nemohou vídat oba své rodiče. Důvodem jsou rozvedená manželství, kdy ve většině případů soud přiřkne dítě pouze matce. Otcové se sice v posledních letech ozývají stále častěji, ale jejich hlasy jsou pro soudy podřadné. Ojediněle se otcové domohou svých práv, je to však velmi složité a bolavé.

Počet dětí, které se nemohou pravidelně vídat s vlastním otcem, je alarmující. V Česku je takových dětí až šedesát tisíc. Otcové se nemohou vídat s vlastními potomky, přestože k tomu neexistuje žádný objektivní důvod. Kde tedy jsou rovné příležitosti? Pro děti je přeci vždycky lepší, když je vychovávají oba rodiče.

Problematice se věnuji už několik let a řada otců se na mě obrací s žádostí o pomoc. Uvedu jeden případ za všechny. Nedávno mě kontaktoval pan Otakar Zatřepálek. Jeho bývalá žena utekla s tříletým synem na Slovensko a svého dítě nemohl několik let vidět. Soudem byl donucen zaplatit zbytečné znalecké posudky, jejichž vypracování trvalo dlouhé dva roky. Soud přitom nebyl ani schopný dotáhnout celou záležitost až do konce. Boj o dítě připravil otce o slibně se rozvíjející podnikání, protože s postupem času se nemohl věnovat své práci, a důsledkem toho se dostal do velkých dluhů.

V České republice máme instituci ministra pro lidská práva a rovné příležitosti. Ministr Jiří Dienstbier by se mohl konečně začít zabývat touto problematikou. Nebo si myslíme, že rodiče nemají stejná práva a rovné příležitosti ve výchově svých dětí? Zajímalo by mě, jak by společnost reagoval, kdyby to bylo naopak. Nestraním jedné, ani druhé straně. Jen chci, aby oba rodiče měli rovné příležitosti při výchově potomků.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.