1 Destrukce tureckého politického systému

Erdogana rozčílilo rozhodnutí Ústavního soudu. Hrozí mu zrušením

, NOVÉ

Témata: , , ,

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan pohrozil zrušením Ústavního soudu ve své zemi. Hlavu státu pobouřilo nedávné rozhodnutí justice propustit dva novináře, kteří ve svém článku informovali o tom, že Turecko dodávalo zbraně islamistům v Sýrii. Takováto tvrzení se údajně podobají státnímu převratu a soud by tedy v budoucnu měl významně zvážit, zda se podobně smýšlející autory rozhodne osvobodit. S informací přišel deník The Independent.

Dva novináři deníku Cumhuriyet byli zadrženi v květnu loňského roku poté, co se rozhodli publikovat informace o dodávkách tureckých zbraní na syrské území. Toto vybavení mělo následně sloužit islamistickým jednotkám v boji proti syrské vládě.

Ústavní soud se nakonec v únorovém procesu rozhodl propustit oba zmiňované novináře na svobodu. Jejich uvěznění totiž podle zdůvodnění rozsudku výrazně omezuje osobní svobodu a odporuje demokratickým procesům v Turecku. Toto rozhodnutí ale nepotěšilo nejvyššího státního představitele Erdoğana.

„Doufám, že ústavní soud se příště nepokusí zopakovat rozhodnutí, která by mohla vést ke zpochybnění jeho existence a legitimity. Rozhodnutí propustit ty muže je v rozporu se zájmy země a jejích obyvatel. Nemíním tento rozsudek dodržovat ani jej respektovat,“ prohlásil turecký prezident.

Státní žalobci žádali původně pro oba novináře tvrdé tresty, objevily se i návrhy na odsouzení k smrti. Jejich snahu podpořil nepřímo i Erdoğan, jenž zastává názor, že média v Turecku by neměla mít absolutní svobodu projevu.

Turecká vláda se dlouhodobě snaží omezit vliv tisku na veřejné mínění. V nedávné době došlo například k převzetí kontroly nad velkým tureckým deníkem Zaman. Redakce periodika totiž údajně chystala státní převrat, na němž spolupracovala s kritikem vládního režimu Fethullahem Gülenem.

Organizace Reportéři bez hranic dlouhodobě monitorující mediální poměry ve 180 zemích světa nedávno zhoršila postavení Turecka na Indexu nezávislosti tisku. V současné době drží tato země až 149. místo, před deseti lety se přitom pohybovala na 98. pozici.

Čtěte také: Deník převzala vláda, o prezidentovi se už píše jen hezky

Turecká vláda převzala opoziční list, policie rozehnala protesty

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.