Vyhání Araby a ničí jejich vesnice. Amnesty viní Kurdy ze zločinů

Kurdská odveta islamistům?

Vyhání Araby a ničí jejich vesnice. Amnesty viní Kurdy ze zločinůNOVÉ 1
Svět

jh Echo24

Kurdské ozbrojené síly v Sýrii na dobytých územích vyhání arabské obyvatele a ničí celé vesnice. Uvádí to zpráva Amnesty International, o níž informovala BBC. Kurdové se tak mstí místním za údajnou podporu Islámského státu (IS), který tato území dříve ovládal. Podle lidskoprávní organizace se tento postup rovná válečným zločinům.

„Vyhnali nás z našich domovů a začali je pálit. Přivezli buldozery. Zbořili dům po domu, až byla zničena celá vesnice,“ cituje zpráva Amnesty International jednoho z očitých svědků.

Jeho tvrzení podporují i satelitní snímky vesnice Husseiniya, v níž loni stálo ještě 225 budov. Do letošního června jich zůstalo pouhých 14.

Obyvatelé obcí jižně od města Suluk zase uvedli, že je kurdští vojáci obvinili s podpory islamistů a hrozili jim zastřelením, pokud místo neopustí. „Řekli nám, ať odejdeme, jinak řeknou americké koalici, že jsme teroristé a jejich letadla zaútočí na nás i naše rodiny,“ uvedl pro Amnesty International další z vyhnaných obyvatel.

Čtěte také: Boje v kurdském městě znemožnily matce pohřbít dceru

Při jednom incidentu prý dokonce ozbrojenci z YPG polili benzínem dům a vyhrožovali, že ho zapálí i s jeho obyvateli.

YPG, vojenská odnož kurdské Sjednocené demokratické strany (PYD), dlouhodobě odmítá nařčení z nucených přesunů civilistů, nicméně připustila některé „ojedinělé incidenty“. Ke zprávě Amnesty International uvedla, že veškerá opatření byla provedena kvůli bezpečí civilistů nebo vojensky nevyhnutelná.

Čtěte také: Turecká armáda zabila v Iráku přes 30 kurdských bojovníků

Kurdské jednotky z YPG jsou hlavním spojencem koalice západních zemí vedených Spojenými státy pro boj s Islámským státem. Právě letecké útoky koaličních vojsk, ale i dodávky zbraní a munice pomohly Kurdům letos ukořistit na severu Sýrie rozsáhlá území z rukou islamistů.

Amnesty International přinesla zprávu zrovna v době, kdy Spojené státy oznámily, že rebelům na severozápadě Sýrie poskytly více než 45 tun munice. Kromě YPG tak zásobovaly i další kurdské a arabské skupiny, jež toto pondělí oznámily vytvoření koalice pod názvem Demokratické síly Sýrie.