1 Kurdská odveta islamistům?

Vyhání Araby a ničí jejich vesnice. Amnesty viní Kurdy ze zločinů

, NOVÉ

Témata: , ,

Kurdské ozbrojené síly v Sýrii na dobytých územích vyhání arabské obyvatele a ničí celé vesnice. Uvádí to zpráva Amnesty International, o níž informovala BBC. Kurdové se tak mstí místním za údajnou podporu Islámského státu (IS), který tato území dříve ovládal. Podle lidskoprávní organizace se tento postup rovná válečným zločinům.

„Vyhnali nás z našich domovů a začali je pálit. Přivezli buldozery. Zbořili dům po domu, až byla zničena celá vesnice,“ cituje zpráva Amnesty International jednoho z očitých svědků.

Jeho tvrzení podporují i satelitní snímky vesnice Husseiniya, v níž loni stálo ještě 225 budov. Do letošního června jich zůstalo pouhých 14.

Obyvatelé obcí jižně od města Suluk zase uvedli, že je kurdští vojáci obvinili s podpory islamistů a hrozili jim zastřelením, pokud místo neopustí. „Řekli nám, ať odejdeme, jinak řeknou americké koalici, že jsme teroristé a jejich letadla zaútočí na nás i naše rodiny,“ uvedl pro Amnesty International další z vyhnaných obyvatel.

Čtěte také: Boje v kurdském městě znemožnily matce pohřbít dceru

Při jednom incidentu prý dokonce ozbrojenci z YPG polili benzínem dům a vyhrožovali, že ho zapálí i s jeho obyvateli.

YPG, vojenská odnož kurdské Sjednocené demokratické strany (PYD), dlouhodobě odmítá nařčení z nucených přesunů civilistů, nicméně připustila některé „ojedinělé incidenty“. Ke zprávě Amnesty International uvedla, že veškerá opatření byla provedena kvůli bezpečí civilistů nebo vojensky nevyhnutelná.

Čtěte také: Turecká armáda zabila v Iráku přes 30 kurdských bojovníků

Kurdské jednotky z YPG jsou hlavním spojencem koalice západních zemí vedených Spojenými státy pro boj s Islámským státem. Právě letecké útoky koaličních vojsk, ale i dodávky zbraní a munice pomohly Kurdům letos ukořistit na severu Sýrie rozsáhlá území z rukou islamistů.

Amnesty International přinesla zprávu zrovna v době, kdy Spojené státy oznámily, že rebelům na severozápadě Sýrie poskytly více než 45 tun munice. Kromě YPG tak zásobovaly i další kurdské a arabské skupiny, jež toto pondělí oznámily vytvoření koalice pod názvem Demokratické síly Sýrie.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.