Strach z čínských investorů v Británii. Musíme je prověřit, říká Mayová

Bezpečnost jaderné elektrárny

Strach z čínských investorů v Británii. Musíme je prověřit, říká MayováNOVÉ
Theresa Mayová v Downing Street č. 10 Foto: FOTO: Shutterstock
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská premiérka Theresa Mayová požaduje po bezpečnostních složkách nové prověrky pro čínské společnosti, které investují v průmyslových odvětvích. Deník The Telegraph tím vysvětluje překvapivé rozhodnutí britské vlády, která se rozhodla pozdržet vybudování dvou nových jaderných reaktorů v Hinkley Point. Jadernou elektrárnu má vystavět francouzská společnost EDF s čínským investičním partnerem China General Nuclear Power Corporation (CGN), která má mít třetinový podíl.

Informaci o nových bezpečnostních kontrolách přinesl Vince Cable, který byl stálým tajemníkem ministerstva pro podnikání, energetiku a průmyslové strategie. Ten řekl, že premiérka měla už dříve předsudky ohledně čínských investic a chtěla zavést postup, který je běžný ve Spojených státech. Tedy zákaz zahraničního převzetí, pokud by se potvrdily obavy, že by se ohrozila bezpečnost.

Cable se také domnívá, že rozhodnutí premiérky ochladí vztahy mezi Velkou Británií a Čínou, která měla v plánu investovat v Británii několik desítek miliard liber. Downing Street ale trvá na tom, že Theresa Mayová se snaží jen prozkoumat všechny podrobnosti, než odsouhlasí dohodu s francouzskou firmou EDF. Podle vládních zdrojů se jedná jen o diplomatické vyjádření, protože se premiérka obává bezpečnostních důsledků. Čínský státní podnik CGN, by pak po třetinové investici měl nárok na navržení a stavbu nového reaktoru v Essexu.

Poradce premiérky Mayové Nick Tymothy řekl, že tajná služba MI5 je znepokojena působením čínské zpravodajské služby, která pracuje proti britským zájmům doma i v zahraničí. Ve svém článku už dříve varoval, že Číňané by mohli využít investice v Hinkley Pointu a „zakomponovat nedostatky do počítačových systémů tak, aby poté ukončili výrobu energie, kdy se jim zachce“.

Kolem telekomunikačních a IT čínských firem podnikajících na Západě panuje řada podezření, že fungují i jako vojenská špionáž. Před čtyřmi lety například označil Výbor pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů čínské firmy Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko.

Projekt Hinkley Point

Britská vláda v pátek informovala, že přezkoumá výstavbu projektu dvou nových jaderných reaktorů v Hinkley Pointu. Stalo se tak jen den poté, co správní rada francouzské společnosti EDF odsouhlasila výstavbu. Rozhodnutí vlády se očekává až během podzimu. „Vláda nyní zváží pečlivě všechny části tohoto projektu a rozhodne na počátku podzimu,“ řekl v prohlášení ministr pro podnikání a energetiku Greg Clark.

Projekt v hodnotě 18 miliard liber (570 miliardy Kč) byl poprvé oznámen už v roce 2007. Tehdejší ministr pro energetiku v té době prohlásil, že Britové si v roce 2017 budou vařit štědrovečerní večeři s využitím elektřiny z Hinkley Point. Termín uvedení do provozu ale byl od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jadernému neštěstí ve Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF.

Čtěte také:

EDF schválila kontroverzní výstavbu jaderné elektrárny v Británii

Policie provedla razii v jaderné elektrárně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články