Vlastní náměstkyně ministryní? Dobrý pokus Andreje Babiše

Vlastní náměstkyně ministryní? Dobrý pokus Andreje Babiše 1
Blogy

Radomil Bábek

Když byla zveřejněna informace o tom, že by Andreje Babiše na místě ministra financí měla nahradit Alena Schillerová, podnikatelé a živnostníci jen nevěřícně zírali. Drzost toho návrhu nám vzala dech. Ovšem z pohledu Andreje Babiše to byl jistě výborný nápad. Paní Schillerová vždy neochvějně stála za svým šéfem. Když vystoupila před veřejností, podle výroků a vyjádření byste měli pocit, že se jen nazpaměť naučila Andrejovy fráze a floskule.

Pro Andreje Babiše byla paní Schillerová jistě velkým přínosem. Tvrdě vystupovala proti drobnému podnikání, hájila brutální sankce za drobné přestupky, prosazovala EET i kontrolní hlášení. Protože lidská paměť je velmi krátká, nebude od věci připomenout si jedno vystoupení náměstkyně Schillerové, pro ni tak typické.

Na konci ledna Andrej Babiš velice potřeboval nějaký úspěch. Už se vědělo o jeho korunových dluhopisech a především, druhý měsíc běžela EET a v médiích se objevovalo stále více kritických připomínek, informací o zavíraných hospodách a nefungujícím systému. Andrej Babiš zorganizoval oslavnou tiskovou konferenci, na které lhal, až se mu od úst prášilo. V tom jej velmi podporovala i jeho náměstkyně Alena Schillerová.

Paní Schillerová toho na zmíněné tiskové konferenci řekla více (viz článek http://echo24.cz/a/w7SCV/divadlo-namestkyne-schillerove) , ale za připomenutí stojí především její výrok o navýšení tržeb. Hospodští prý udělali za prosinec 2016 tržby o 100% vyšší, než za stejný měsíc předchozího roku.

Ta zpráva o nárůstu tržeb měla veřejnost přesvědčit o tom, jak je EET báječná, jak je přínosná a jak vše funguje ještě lépe, než se počítalo. Podprahové sdělení paní Schillerové bylo: Koukejte se na ty hospodské, jací to jsou podvodníci. Jen jsme jim zavedli EET, už přiznávají tržby o 100% vyšší!

Ten nesmysl o nárůstu tržeb byl pak v následujících dnech vyvrácen. Ale co chcete, lidi už ví své. Vypuštěná lež splnila svůj účel.

Ano, náměstkyně Schillerová se pokusila přesvědčit veřejnost, že tržby narostly z 10 miliard za prosinec 2015 na 20 miliard v prosinci 2016. Paní Schillerová nám chtěla namluvit, že malé hospody na vesnicích, pivnice, levné vývařovny a bufety udělaly jen za prosinec o 10 miliard navíc! Proč zrovna ty malé hospody? Protože ty velké podniky, hotelové řetězce, restaurační franšízy, pivovarské řetězce restaurací, zahraniční a velké značky kaváren a restaurací přece tržby nekrátí. Takové alespoň byly vždy postoje náměstkyně Schillerové – tvrdě proti malým podnikatelům a živnostníkům.

Co z toho všeho vyplývá? Nic nového. Paní Schillerová podporovala zavedení EET a obhajuje i existenci kontrolních hlášení. Je zjevné, že oba nástroje jsou jen mocenskými pákami k ovládnutí malého podnikání, jsou to nástroje šikanování živnostníků.

EET nepotřebujeme, protože podnikatelů, kteří podvádí, je výrazná menšina a Finanční správa je může snadno najít. Pokud by se však paní Schillerová stala ministryní financí, pokračovala by v nastoupeném trendu. Navíc by zcela jistě byla jen prodlouženou rukou svého šéfa, Andreje Babiše.

Dobrá zpráva je, že se premiér Sobotka nedal a nominaci Aleny Schillerové nepřijal. Špatná zpráva je, že se nadále uvažuje o tom, že Andrej Babiš dosadí na ministerstvo financí svého člověka. Jestliže bude tento post obsazovat formálně hnutí ANO, tedy fakticky Andrej Babiš, je v podstatě jedno, jaké jméno se tam objeví. Dá se s vysokou mírou pravděpodobnosti počítat s tím, že to bude člověk, který bude pracovat pro Andreje Babiše. Bude krýt jeho problémy, bude upevňovat moc Finanční správy a bude pracovat proti malým podnikatelům a živnostníkům.