Kreml má nový nástroj propagandy: web pro 34 zemí

RUSKÁ MEDIÁLNÍ INVAZE

Kreml má nový nástroj propagandy: web pro 34 zemíNOVÉ 1
Svět

tv Echo24

„Říkáme nevyslovené,“ takový má být podle svých vlastních slov nový státní ruský web a rádio Sputnik News. Kreml plánuje globální expanzi státních sdělovacích prostředků, a to zejména do zemí bývalého Sovětského svazu.

Nové médium má cílit na široké publikum, v roce 2015 plánuje vysílat ve 30 jazycích. Podle britského The Guardian se bude zaměřovat především na země bývalého Sovětského svazu. Tomu zatím odpovídají jazykové mutace webu. Ten je kromě angličtiny, němčiny, rušitiny a turečtiny dostupný v běloruštině, kyrgyzštině a abcházštině.

Obsah bude přitom vznikat ve 130 městech ve 34 zemích po celém světě. Podle The Guardian budou jednotlivé pobočky zaměstnávat mezi 30 až 80 lidmi a například v Kyjevě bude pracovat rozšířený tým o stovce zaměstnanců.

Čtěte také: Západ prohrává. Do médií jde ruská a čínská propaganda

„Většinu obsahu budou připravovat lokální novináři přímo v místě, v potaz budeme brát lokální diskuzi a žádosti místního publika,“ řekl pro The Guardian vedoucí společnosti Rusko dnes (Rossija segodňa), která Sputnik News provozuje. Ta provozuje také zpravodajskou agenturu RIA Novosti a rádio Hlas Ruska. Nový web a rádio začaly fungovat 10. listopadu 2014.

Sputnik News bude mít své pobočky např. v Londýně, Paříži, Berlíně, Helsinkách, Kyjevě nebo v Bělehradě. 

Sputnik News je součástí tzv. kremelské mediální strategie. I přes hospodářské potíže, kterými Rusko prochází, oznámila ruská vláda podstatné zvýšení finančních prostředků pro státem řízená média. Informoval o tom na svém webu The Moscow Time. Podle něho má ruský státní kanál RT v roce 2015 dostat 400 milionů dolarů a agentura Rusko dnes, pod kterou Sputnik News patří, 170 milionů dolarů.

Čtěte také: 'Byla jsem Putinův pěšák. Zprávy vznikaly podle potřeb vlády'