Exkancléř Kohl žádá pět milionů eur za poškození dobrého jména
Kontroverzní paměti německého exkancléře
Bývalý německý kancléř Helmuth Kohl žaluje autory svého neautorizovaného životopisu o pět milionů eur. Tvůrci knihy totiž v některých pasážích zveřejnily i texty, k jejichž publikování neměli od politika svolení. Tyto části biografie, obsahující například kontroverzní výroky o současné kancléřce Angele Merkelové, totiž podle žalobců výrazně poškodily Kohlovu reputaci i některé jeho osobní vztahy. Zprávu přinesla stanice Deutsche Welle.
Soud zabývající se knihou Vermächtnis – die Kohl-Protokolle (Odkaz – Kohlovy protokoly) začal v Německu na konci února. Bývalý kancléř v něm požaduje od autorů životopisu odškodnění pět milionu eur za to, že vydáním díla výrazně uškodily jeho obrazu u veřejnosti.
Čtěte také: ‚Merkelová neumí slušně jíst.‘ Kohlův životopis zakázali
Žaloba je namířena přímo proti tvůrcům díla Heribertu Schwanovi a Tilmanu Jensovi. Společně s nimi by odškodnění měl vyplatit i vydavatel knihy Random House. Kohl argumentuje tím, že nikdo z žalovaných od něj nedostal výslovné povolení použít některé části rozhovorů, ke kterým v minulosti získali přístup.
Právníci Random House označili vymáhanou sumu za nerealistickou. Nejvyšší odškodné totiž před lety vysoudil meteorolog německé televizní stanice, tehdy se jednalo o částku 625 000 eur. Soudní tribunál se zatím k výši požadované sumy nevyjádřil.
Heribert Schwann pracoval v minulosti jako oficiální autor Kohlových pamětí. Po sérií rozhovorů mezi léty 2001 a 2002 pomohl s vydáním celkem tří knih z kancléřova politického života. V rámci těchto diskuzí zaznamenal Schwann i některé kontroverzní výroky, které před ním Kohl v uvolněné atmosféře pronesl. Právě ty se později objevily v neautorizovaném kancléřově životopisu.
V původní vydané verzi knihy se tak čtenáři mohli dočíst i o Kohlových pochybnostech, týkajících se současné německé kancléřky Angely Merkelové. Ta podle bývalého předsedy spolkové vlády ani „neuměla jíst nožem a vidličkou“. Kohl se urážlivě vyjadřoval i na adresu bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa, kterého označil za „velkého zrádce“ a „nulu“.
Probíhající stání u soudu přitom není první Kohlovou snahou o napravení poškozené pověsti. V dřívějších soudních procesech se Kohlovým právníkům podařilo zamezit kvůli kontroverzním výrokům dalšímu vydávání knihy, po mírných úpravách v textu se ale biografie prodávala i nadále. Už tehdy oznámil bývalý kancléř svůj úmysl vymáhat na autorech milionové odškodné.
Helmut Kohl byl dlouholetý předseda křesťanských demokratů (CDU) a ve funkci kancléře, kterou zastával v letech 1982 až 1998, rozhodujícím způsobem přispěl k opětovnému sjednocení Německa.