Na co jdou peníze z Norska: na památky, ale i do školství

projekt s metropolitní univerzitou

Na co jdou peníze z Norska: na památky, ale i do školstvíNOVÉ 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Obnova střechy, opláštění a varhan kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích, rekonstrukce novogotického templu v zámeckém parku v Krásném Dvoře nebo digitální restaurování filmů Jana Kříženeckého z let 1898-1908, to jsou asi nejznámější projekty Norských fondů v České republice. Česko z nich dosud čerpalo přes 6 miliard korun. V zatím posledním programovacím období se však nachází celá řada dalších projektů, které stojí za pozornost. Mimo jiné i z oblasti školství.

„Náš projekt je financován z EHP a Norských fondů se zaměřil na inovaci studijního programu Katedry mediálních studií na Metropolitní univerzitě Praha v bakalářském i magisterském stupni,“ říká Eva Niklesová z Metropolitní univerzity Praha (MUP), jedné z největších soukromých vysokých škol u nás. „Ve skutečnosti to ale znamená především oboustrannou výměnu poznatků a zkušeností s výukou předmětů zaměřených na kulturní rozměr mediální komunikace, aplikovaná mediální studia a rozvoj obecné žurnalistické kompetence,“ dodává. 

Norským partnerem MUP je univerzita aplikovaných věd Oslo and Akershus (oddělení žurnalistiky a mediálních studií).

„Norové mají větší zkušenosti především s výukou předmětů v angličtině. To je i cílem naší univerzity: rozšiřovat nabídku předmětů vyučovaných v angličtině, “ dodává Niklesová.

Norsko-česká spolupráce se neomezuje jen na Norské fondy. Studenti MUP byli pozváni i na diskusi pořádanou norskou ambasádou v Knihovně Václava Havla v Praze. Se studenty diskutovali norští i čeští žurnalisté.

„Tématem byla hlavně investigativní žurnalistika, a ta to nemá jednoduché nikde ve světě,“ říká další pedagog MUP Jiří Závozda, který byl debatě přítomen. „Je totiž nákladná a naráží na nejrůznější bariéry. Například Carl Bernstein, novinář, který se proslavil v souvislosti s tzv. Aférou Watergate, nedávno v jednom rozhovoru řekl, že lidé už o pravdu nestojí, že jen hledají munici pro své názory. Možná proto novináři vidí jako jednu z cest spojovat své síly napříč různými státy. Na workshopu se mluvilo například o investigativní novinařině, která odhaluje obchod s lidmi. A to je zrovna téma, které přímo vybízí k mezinárodní žurnalistické spolupráci.“ 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jste Putin

KOMENTÁŘ

Vzápětí poté, co Andreje Babiše nařkli z neochoty spolupracovat s nimi na důchodové reformě, se marketéři koalice Spolu vrátili k osudovému boji dobra se zlem. ...

00:05