Novinář jde na dva roky do vězení. Za pomoc organizaci Anonymous

Prý akt terorismu

Novinář jde na dva roky do vězení. Za pomoc organizaci AnonymousNOVÉ 1
Svět

ly Echo24

Matthew Keys před několika lety poskytl přihlašovací údaje do redakčního systému Los Angeles Times a dalších médií hackerům ze skupiny Anonymous. Novinář byl odsouzen ke dvěma letům vězení a americká společnost nyní debatuje o tom, jakým způsobem řeší soudy přestupky v digitálním světě. Informoval o tom britský The Guardian.

Soud shledal devětadvacetiletého Keyse vinným z prozrazení přihlašovacích údajů do počítačových systémů společnosti Tribune Media Company, která vlastní Los Angeles Times, The Chicago Tribune, The Baltimore Sun a další média.

Skupina Anonymous informace využila ke změně titulku u článku Los Angeles Times v roce 2010. Podle právníků z Tribune Company byl Keys vyhozen ze společnosti a tento incident je odvetou zhrzeného zaměstnance. Keys se proti rozsudku odvolal.

Hned po středečním odsouzení zveřejnil Keys na Twitteru vyjádření: „Nebudeme se jenom snažit zvrátit rozhodnutí soudu, ale budeme především bojovat za změnu tohoto absurdního zákona o počítačové kriminalitě.“ Keys doufá, že jeho případ vyvolá debatu o digitální kriminalitě a že se v budoucnu soudy vyhnou tak těžkým trestům. Jeho čin je totiž považován za projev terorismu.

Nezisková organizace The Electronic Frontier Foundation, která chrání občanská práva lidí v digitálním světě, považuje případ Keyse za příklad toho, kdy „státní zastupitelství chytl amok“. Organizace kritizuje kontroverzní Zákon o počítačovém podvodu a jeho zneužití. „Tento případ ukazuje, že počítačové a digitální přestupky se trestají mnohem vážněji než činy ve fyzickém světě,“ tvrdí organizace.

„Tento rozsudek slouží jako varování těm, kteří se dopouštějí podobného chování. Budou čelit tvrdým trestům,“ oponuje Tom Osborne z FBI.

„Přestože jeho činy neměly dlouhodobé následky, Keys zasáhl do podnikání mediálních organizací a společnost Tribune Company musela utratit tisíce dolarů na ochranu svých serverů. Ti, kteří používají internet k osobním odvetám vůči bývalým zaměstnavatelům, by měli vědět, jaké následky to může mít.“ dodal Osborne.

Čtěte také: Vymažeme Izrael z kyberprostoru, hrozí hackeři Anonymous

‚Totální válka.‘ Anonymous zveřejnili Trumpovy osobní údaje