VIDEO: Co se stane, když v Rusku čtete ústavu na veřejnosti?

Perzekuce podle Putina

VIDEO: Co se stane, když v Rusku čtete ústavu na veřejnosti?NOVÉ
Moment, kdy policista násilím táhne jednoho z aktivistů do policejních vozů Foto: Repro: Twitter/Svabodka
1
Domov

oj Echo24

Že se v Rusku nevyplácí zahrávat si s Kremlem kontrolovanými bezpečnostními složkami, ví kdejaký obyvatel západu, i ti otrlejší by se ale patrně divili poslednímu excesu, ve kterém hlavní roli hrálo čtení ruské ústavy před Státní dumou. I když aktivisté neskandovali žádná protivládní hesla nebo nenesli protiputinovské transparenty, policie je pozatýkala, informoval server OVD Info.

Vtipy typu „v Rusku jídlo sní vás“ získávají na kruté podobě striktním uplatňováním tamějších mnohdy nepochopitelných zákonů a vyhlášek. Zatímco je tak ku potěše mnohých Rusů nově oficiálně povoleno užívat obrazy Stalina v předvolební agitaci, přečíst si s pár lidmi ústavu federace se nesmí.

Dle Echa Moskvy zadrželi policisté z přibližně deseti shromážděných lidí asi šest aktivistů. Oni i další přítomní měli jako jediné rekvizity nejrůznější vydání ruské ústavy a nahlas si ji před sídlem dolní komory Federálního shromáždění Ruské federace četli. Policisté je násilím pochytali a nacpali do aut, podle všeho aniž by jim sdělili oficiální obvinění, které tak stále není známo. A i když se sice jednalo o symbolický protest proti porušování lidských práv v Rusku a vyjádření nesouhlasu s vládními kroky pod vedením Vladimira Putina, pravé prvky demonstrací nebo protestů, které ruské bezpečnostní složky rády likvidují, zde chyběly.

Zadržení byli Alexej Dmitrijev, Irina Jacenková, Ljudmila Rumegová, Viktor Kapitonov, Igor Kločkov a Světlana Novoselová. Převezeni byli na oddělení ve Tveru, Novoselová si podle OVD Info stěžovala na zranění, po přivolání ambulance se ale údajně nutnost hospitalizace nepotvrdila.

Čtěte také: ‚Rusko se připravuje na velkou válku. Kolem roku 2030‘ ‚Ukrajina je naše‘

Mrazivý text z Ruska: Jaké hodnocení si zaslouží Stalin