Z boje o Radu ČT vypadla Fibingerová. Šanci má kanoista Doktor

BOJ O ČT

Z boje o Radu ČT vypadla Fibingerová. Šanci má kanoista DoktorNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Patnáct vyvolených, z nichž sněmovna v květnu vybere pět nových radních České televize, v úterý zvolili poslanci volebního výboru. V konkurenci více než padesáti kandidátů uspěli například bývalý olympionik Martin Doktor, současné šéf Rady ČT Jaroslav Dědič nebo někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Se šancí usednout v radě se naopak musí rozloučit třeba bývalá koulařka Helena Fibingerová nebo písničkář Svatopluk Karásek. Teď se ve sněmovně bude vyjednávat. Jde o to, kdo bude mít po doplnění radních v radě největší vliv.

Výbor v úterý vybíral po veřejném slyšení, kdy se poslancům minulý týden představila celá padesátka kandidátů. Kromě již zmíněných dostali šanci usednout v radě také novinář a bývalý člen velké rady Petr Žantovský, někdejší šéf kabinetu Miloše Zemana Zdeněk Šarapatka, někdejší ředitel ČT2 Jan Mrzena nebo geolog Václav Cílek. Bývalé radní Fibingerová a Dana Makrlíková z boje vypadly.

Z finálové patnáctky kandidátů sněmovna 19. května vybere vítěznou pětici. V příštích třech týdnech se tak dá očekávat živé vyjednávání. Ačkoliv totiž kandidáty oficiálně navrhují občanská sdružení, jednotlivé politické strany se skrze ně snaží prosazovat svůj vliv. V letošní dovolbě se mezi poslanci hraje hlavně o to, jak v radě co nejvíce omezit vliv hnutí ANO Andreje Babiše.

„Při agresivitě jednoho nejmenovaného oligarchy vnímám nebezpečí, že si bude chtít zprivatizovat i tuto radu, kromě toho, že už si zprivatizoval zbytek státu. Důsledky to může mít nedozírné, zejména pokračující devastaci České televize,“ varuje například poslanec TOP 09 Daniel Korte.

Do finálového výběru postoupili:
Jaroslav Dědič, Martin Doktor, Petr Žantovský, Václav Cílek, Jakub Končelík, Jiří Kratochvíl, Zdeněk Šarapatka, Daniel Váňa, Petr Brod, Jiří Militký, Jan Mrzena, Tomáš Glanc, Václav Pačes, Jaroslav Maxmilián Kašparů a Nikolaj Savický.

Poslanci napříč politickým spektrem navíc dávají jasně najevo, že nejsou s fungováním veřejnoprávní ČT spokojeni. Zřejmě nejvíce jim vadí údajně nehospodárné nakládání s penězi. Nejhlasitěji na to upozorňuje právě hnutí ANO. „Rada dnes působí spíš jako poradní sbor generálního ředitele než jako zástupce koncesionářů. To se musí změnit,“ říká Martin Komárek z ANO.

Rada ČT má působit jako orgán, jehož prostřednictvím veřejnost kontroluje činnost České televize. Jmenuje a odvolává generálního ředitele, schvaluje rozpočet a kontroluje jeho plnění. Rozhoduje tedy o všem, co současná sněmovna kritizuje.

Čtěte také: Schyluje se k boji o Radu ČT. Cílem je vyšachovat ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články