Sobotka vysílá k Válkové exšéfa finanční policie Zimmela

Nový náměstek Válkové

Sobotka vysílá k Válkové exšéfa finanční policie ZimmelaAKTUALIZOVÁNO
Vladimír Zimmel. Nový náměstek? Foto: Reprofoto ČT24
Domov

Echo24

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si přeje, aby odvolaného Pavla Šterna nahradil ve funkci náměstka ministryně spravedlnosti kriminalista a bývalý šéf Finanční policie Vladimír Zimmel. A Helena Válková (za ANO) tento jeho návrh přijímá. Potvrdila to včera ČTK.

Zimmel vystudoval policejní akademii a dvacet let pracoval jako policista. Řadu let vedl Finanční policii, kterou zakládal. Později byl náměstkem ředitele Úřadu služby kriminální police a vyšetřování. Od policie Zimmel odešel v červnu 2008 po reformě Ivana Langera. 

O tom, že premiér předal Heleně Válkové (za ANO) návrh na jmenování „jeho náměstka“, sdělila ministryně serveru ECHO24.cz již ve čtvrtek. Jméno tehdy nechtěla komentovat, pouze dodala, že s ním nemá problém. Náměstek by měl mít pod sebou úsek trestní politiky.

Čtěte také: Válková: Premiér mi vybral náměstka. Čekám na životopis

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala Šterna v polovině června po sporech kolem tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. 

Válková svého náměstka pro vězeňství a trestní politiku Šterna nominovaného ČSSD odvolala 17. června. Zdůvodnila to Šternovým chováním ve věci tendru na elektronické náramky. 

Štern před svým odvoláním odmítl Válkové dát podrobnější údaje k tendru na elektronické náramky a obrátil se kvůli tomu na protikorupční policii. Podle něj se Válková snažila získat o průběhu řízení informace, na které nemá nárok. Válková pak tendr zrušila. Odůvodnila to pochybnostmi o transparentnosti. 

Sobotka Válkovou za odvolání Šterna nejdříve kritizoval a řekl, že má ministryně poslední šanci prokázat své schopnosti při řízení resortu. Později ale uvedl, že se situace zklidnila.