1 ŠIKANA UČITELů

Žáci šikanovali učitelku. Inspekce však školu hodnotila kladně

, , NOVÉ

Témata: ,

Pochybilo vedení Střední průmyslové školy Na Třebešíně v případu zesnulé učitelky? Potrestalo dostatečně trojici šestnáctiletých studentů, kteří pedagožku šikanovali? To vše chce nyní důkladně vyšetřit ministryně školství, pražský magistrát i sama Česká školní inspekce. Ta přitom ve své zprávě z května hodnotila školu velmi kladně. Jediné, co jí vytkla, byla nedostatečná účast jejích pedagogů na vzdělávacích akcích.

Školní inspektoři i úředníci pražského magistrátu tvrdí, že ve škole nikdy nic problematického nezaregistrovali. Server iDNES.cz upozorňuje, že Česká školní inspekce ve své loňské zprávě škole vytkla pouze to, že její učitelé nechodí na dostatečné množství externích vzdělávacích akcí.

,,Střední průmyslová škola Na Třebešíně v Praze 10 vykazuje dlouhodobě dobré výsledky. Škola disponuje vynikajícím materiálním zázemím s řadou odborných učeben s kvalitním vybavením a je držitelem řady prestižních ocenění,“ potvrzuje také Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, který má v gesci školství. Podle něj byla škola v době, kdy na ní působila dotyčná učitelka, velmi kladně hodnocena Českou školní inspekcí a celkově dobře bylo hodnoceno i klima na škole.

Všechny kompetentní školské úřady se shodují na tom, že se o šikaně dozvěděly až z médií. V reakci na publikované informace nyní zjišťují veškeré informace o případu a také vyjádření ředitele školy, který je na pracovní neschopence. Brzy se má také sejít školská rada, která může navrhnout odvolání ředitele. Tento návrh pak musí schválit magistrát, coby zřizovatel školy. Pražský magistrát ale zatím nehodlá vyvozovat žádné personální důsledky a počká na vyšetření inspekce.

Čtěte také: Psycholog: Učitelka si za šikanu mohla také sama. Byla příliš milá

Se zástupci pražského magistrátu chce jednat také ministryně školství Kateřina Valachová. Na magistrátu podle Valachové je, aby ,,prověřil tu situaci z hlediska svých zřizovatelských funkcí vůči vedení školy, včetně možných důsledků, které on jako zřizovatel může dovodit“. S případným systémovým řešením chce ministryně počkat na závěry vyšetřování.

Do školy na Třebešíne v úterý dorazili pracovníci České školní inspekce. Situací se na místě mají zabývat několik dní, potvrdil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Podle Andryse se inspekce nebude věnovat jen tomuto případu, ale obecněji se zaměří na to, jak se ve škole řešily sociálně-patologické jevy, na metodiku prevence, školního psychologa a další pracovníky. ,,Jestli se nějaké takové jevy v minulosti objevily a jak je škola řešila. Jaké jsou vztahy mezi žáky, mezi učiteli a mezi žáky a učiteli,“ uvedl Andrys. Minimálně měsíc pak potrvá, než inspekce zjištění vyhodnotí.

Případem se zabývají i pražští kriminalisté. „Prošetřování je na samém prvopočátku, tedy v tuto chvíli nemohu být jakkoli konkrétní,“ sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Čtěte také: Učitelka nezemřela kvůli šikaně, měla zdravotní problém, hájí se škola

, ,