Asad po letech propustil amerického fotografa. Za přispění Čechů
Osvobození Kevina Dawese
Syrský režim v pátek propustil vězněného amerického fotografa Kevina Dawese. Jeho osvobození předcházela rozsáhlá vyjednávání Spojených států se syrskou vládou prezidenta Bašára Asada, na nichž se podílela Česká republika. Uvedl to mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby, který ocenil pomoc českých úřadů v Sýrii. Kirbyho kolega Mark Toner posléze upřesnil, že Američan nebyl v Sýrii rukojmí, ale byl tam vězněn. Třiatřicetiletý kalifornský fotograf zmizel v Sýrii v roce 2012.
„Potvrzujeme a vítáme zprávu, podle níž syrské úřady osvobodily amerického občana,“ sdělil Kirby. Nepotvrdil však, že by se jednalo o Dawese. Agentura AP napsala, že syrským úřadům rukojmího předalo Rusko.
Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že byl Američan převezen do Moskvy a tam předán velvyslanectví USA. V Sýrii byl podle ministerstva zatčen kvůli nelegálním vstupu a porušení dalších zákonů. Úřad rovněž sdělil, že americký prezident Barack Obama osobně žádal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby pomohl osvobodit americké občany zadržené v Sýrii.
„Spojené státy pokračují všemi možnými prostředky v tom, aby zajistily bezpečné propuštění amerických občanů držených jako rukojmí v Sýrii,“ řekl Kirby a doplnil, že na osvobození rukojmího se podílela Česká republika.
Toner Dawese rovněž nejmenoval, sdělil pouze, že nebyl „rukojmím, ale vězněm“, že byl propuštěn před několika dny a už není v Sýrii. Propuštěn byl podle něj v Damašku, ale mluvčí odmítl říci, zda už je Dawes v USA. Ocenil podíl Ruska na propuštění a řekl, že Češi nabídli konzulární podporu, jakou chtěla americká strana poskytnout.
Na dotaz, zda USA jednaly se syrskými úřady v případě Dawese přímo, Toner odpověděl, že USA jsou v „přímém pravidelném kontaktu se syrskou vládou v konzulárních otázkách týkajících se Amerických občanů zadržených v Sýrii“. Toner nebyl schopen říci, zda syrská vláda za propuštění Američana dostala něco výměnou.
Propuštění Dawese ze San Diega předcházelo několik měsíců vyjednávání, oznámil list The Washington Post. Podle něj mohl fotograf nedávno telefonicky hovořit s rodinou a dostal také balíčky, což bylo znamení, že se chystá jeho propuštění.
Americké zájmy v Sýrii zastupuje už několik let české velvyslanectví. Kirby řekl, že jeho prostřednictvím USA stále zjišťují osud Austina Tice a dalších amerických občanů pohřešovaných v Sýrii. Tice je z Texasu, je také fotograf a v Sýrii zmizel v srpnu 2012. Měsíc po únosu se objevil na videu se zavázanýma očima a v doprovodu ozbrojených mužů.
České ministerstvo zahraničí podíl Česka na propuštění fotografa odmítlo konkrétně komentovat. „Můžu potvrdit, že v Sýrii funguje české velvyslanectví i jako ambasáda pro Spojené státy, které tam nemají své zastoupení, a tato spolupráce je velmi prospěšná. Podílíme se tak i na řešení jejich konzulárních případů. To je vše, co vám k tomu mohu říci,“ uvedla pro server ECHO24.cz tisková mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. USA své velvyslanectví v Sýrii uzavřely roku 2012.