Gazdík se obul do LN: Nadbíhají Babišovi a maskují to jako žurnalistiku

Střet zájmů

Gazdík se obul do LN: Nadbíhají Babišovi a maskují to jako žurnalistikuNOVÉ
Článek Lidových novin, který pobouřil předsedu Starostů Gazdíka. Foto: Reprofoto: Facebook/Petr Gazdík
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík se ostře obul do Andreje Babiše a jeho médií. Podle Gazdíka vedou Babišovy noviny „nepokrytou volební kampaň“ ve prospěch svého majitele. Jako příklad uvádí článek čtvrtečních Lidových novin, které informují o chystané reorganizaci policie prakticky totožným jazykem, jako Babiš.

Článek s titulkem „Citlivý případ Beretta v ohrožení“ navazuje na středeční jednání vlády ohledně chystané reorganizace policie. Podle Babišova deníku může reorganizace vyšetřování případu s názvem Beretta, v němž jde o úniky z policejních spisů, negativně ovlivnit.

„Změna policejního orgánu u dané kauzy znamená, že se vyšetřování kvůli organizačním změnám přibrzdí. Z hlediska zajišťování důkazů může jít o značný problém,“ píše se sice výhrůžně, avšak dost neurčitě mimo jiné v článku Lidových novin, pod nímž je podepsaný novinář Ondřej Koutník.

U článku je navíc fotka billboardu hnutí ANO, na němž je předseda hnutí Babiš a nápis: „Zasloužíme si lepší Česko. Bez politiků, co likvidují nezávislou policii.“

Tento text Lidových novin, umocněný navíc fotkou Babišova billboardu, však silně pobouřil poslance a předsedu hnutí STAN Petra Gazdíka. „To už není, po mém soudu, nadbíhání majiteli, ale nepokrytá volební kampaň. Špatně maskovaná jako žurnalistika. Co na to Rekonstrukce státu? Bude se to počítat do výdajů na kampaň?“ napsal na svůj Facebook.

Gazdík tak zjevně odkazoval na to, že článek svým vyzněním de facto kopíruje vyjádření Andreje Babiše na adresu chystané reorganizace. Podle Babiše totiž reforma, která počítá se sloučením protimafiánské a protikorupční policie, může ohrozit živé kauzy, jako je například ta s názvem Beretta. Tato kauza podle Babiše ostatně posloužila jako impuls ke spuštění reorganizace, jak uvedl po středečním jednání vlády.

K tématu se následně na dotaz serveru ECHO24.cz vyjádřila i Gazdíkem zmiňovaná Rekonstrukce státu. „Zákon o financování kampaní, kterému se věnujeme, nemůže ošetřit případ každého propagačního článku v novinách, ať v LN nebo Echo24. Pan poslanec správně naráží na nebezpečnou koncentraci mediální a politické moci, se kterou se snaží bojovat například občanská platforma Svobodu médiím, které jsme vyjádřili podporu a nabídli pomoc. Zároveň je škoda, že kritici mediální moci vicepremiéra nepřišli za tři roky s reálným plánem, jak situaci řešit,“ uvedl její zástupce Nikola Hořejš.

Policisté vyšetřovali policisty

V kauze Beretta byli letos na jaře po třech letech prověřování obviněni detektiv protikorupční policie (ÚOKFK) Radek Holub, bývalý policista Igor Gáborík a celník Pavel Šíma. Vyšetřování bylo delegováno na tehdy ještě Šlachtův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), přestože podle obecné příslušnosti by případ spadal pod Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Právě touto živou kauzou se Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která vznikne k 1. srpnu, sloučením ÚOOZ a ÚOKFK, nebude moci zabývat. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to řekl ve vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. O tom, kdo vyšetřování kauzy povede, rozhodnou žalobci. Chovanec zároveň znovu ujistil veřejnost i Babiše, že vyšetřování živých kauz je „absolutní prioritou“.

Chovanec zároveň vyjádřil podezření, že hnutí ANO nejde ani tak o vzájemnou dohodu jako spíš o to najít si téma, na kterém se může profilovat. „Mají policii jako zajatce, jako volební téma, protože zjistili, že žádná jiná témata pro krajské volby nemají,“ řekl.

Spor o chystanou reorganizaci se opět přiostřil po středečním jednání vlády, kde vláda dostala další průběžnou informaci o vzniku nové policejní centrály. Podle ministra Jiřího Dienstbiera se kromě politických stanovisek debata vedla o tom, do jaké míry jsou vypořádány připomínky Nejvyššího státního zastupitelství. „Policie potvrdila, že jsou vypořádávány,“ poznamenal ministr. Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny zbývá ze 45 připomínek vypořádat čtyři technické. „Je tam potřeba vyřešit organizační řád a některá technická opatření,“ upřesnil Chovanec v České televizi. Dodal, že policejní prezident slíbil, že se vypořádání připomínek stihne.

Čtěte také: Jsme vyloučeni z debaty o reorganizaci policie, stěžuje si Babiš

Gazdík ale není jediný, kdo se v poslední době obul do Babišových médií. Například právě ministr vnitra Chovanec si dlouhodobě stěžuje na činnost Babišovy Mladé fronty DNES, která podle něj slouží k mediálním útokům na politické konkurenty jejího majitele.

Čtěte také: MF Dnes: Chovanec koupil byt pod cenou. Ministr: Je to na pár facek

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články