1 Dráhy nesouhlasí a podaly žaloby

Dráhy mají zaplatit Škodě Transportation přes miliardu

, NOVÉ

Témata:

České dráhy prohrály arbitráž a mají zaplatit přes miliardu korun společnosti Škoda Transportation za dodávku lokomotiv řady 380. K takovému závěru došel rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře. Ministerstvo dopravy ale s verdiktem nesouhlasí a šéf rezortu Dan Ťok vyzval ČD, aby nic neplatily. Železniční dopravce zároveň podal kvůli rozsudku žalobou.

Škoda Transportation má získat přes 1,1 miliardy korun, přičemž zhruba půl miliardy musí dráhy strojírenské firmě zaplatit do konce týdne. Původně to přitom byl železniční dopravce, kdo se v arbitráži domáhal skoro miliardy korun za pozdní dodání lokomotiv.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) se ale proti verdiktu ohradil a označil rozhodnutí rozhodčího soudu za protizákonné a vydané „zjevně podjatými rozhodci.“ „Toto je situace, kdy dochází v přímém přenosu k tunelování Českých drah a já jsem tady od toho, abych v této věci nemlčel,“ řekl Ťok.

Škoda Transportation má podle ministra dostat peníze přes to, že lokomotivy dopravci dodala s pětiletým zpožděním. Sporný je podle ministra i požadavek na doplacení inflačního navýšení, který nebyl zakotvený ve smlouvě.

Rozsudek navíc podle ministerstva obsahuje právní vady a téhož názoru je také železniční dopravce. Hlavními nedostatky, které v rozhodnutí arbitrů vidí, je, že nebyly uznány smluvní pokuty za pozdní dodání vlaků. Arbitři rovněž zamítli připomínku ČD, které upozorňovaly na podjatost jednoho z rozhodců.

Podle Škody Transportation, která je tradičním dodavatelem vlaků Českým drahám, mohl dopravce ušetřit zhruba 700 milionů korun, pokud by přibližně před rokem přistoupil na mimosoudní narovnání. Podle předsedy představenstva ČD Pavla Krtka to ale společnost nemohla udělat, protože dráhy po výrobci požadovaly přes 900 milionů korun pokuty za pozdní dodání lokomotiv. Uzavření dohody a upuštění od tohoto požadavku by pak porušovalo podmínku péče řádného hospodáře, dodal šéf drah.

Tuzemský výrobce za vlaky s výjimkou této zakázky od Českých drah dostal 42,5 miliardy korun, uvedl ministr. Zároveň bude požadovat revizi aktuálních smluv se Škodou, aby se předešlo podobným rizikům. Před měsícem rovněž zakázal uzavírat ve smlouvách rozhodčí doložky. Toto rozhodnutí se dnes podle něj ukázalo jako správné a vyzval, aby se k této praxi připojili zbylí členové vlády.

České dráhy si u Škody Transportation objednaly 20 třísystémových lokomotiv řady 380 za zhruba 2,5 miliardy korun. Lokomotivy měl železniční dopravce převzít v roce 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013. Lokomotivy měly dlouhodobé problémy se získáním povolení pro provoz v zahraničí, stále nemohou jezdit například na tratích do Německa. Od prosince přitom s nimi ČD počítají pro vlaky mezi Prahou a Hamburkem.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.