Rada bezpečnosti schválila nové sankce proti KLDR za raketové testy

Urputné zbrojení

Rada bezpečnosti schválila nové sankce proti KLDR za raketové testyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila návrh USA na uvalení nových sankcí na Severní Koreu kvůli dvěma nedávným severokorejským raketovým testům. Na základě dosud nejtvrdších sankcí může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu. OSN tak chce Severní Koreu vystavit ještě silnějším tlaku, zda se tak ale podaří přivést Pchjongjang k rozumu, je podle agentury DPA více než sporné.

Dnešní rezoluce RB OSN uvaluje sankce na vývoz uhlí, železa, železné rudy, olova, ryb a mořských plodů. Příjmy z jejich vývozu přinášejí severokorejskému režimu zhruba jednu miliardu dolarů (22 miliard korun) ročně..

Dnešní rezoluce je už osmým takovým dokumentem, který RB OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy. Žádaný účinek ale neměla žádná z nich, Pchongjang navzdory všem varováním nadále pokračuje v jaderných a raketových testech. Začátkem července pak poprvé úspěšně vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu. Americká armáda následně potvrdila, že Severní Korea skutečně odpálila nový druh rakety, kterým je schopná zasáhnout Aljašku.

Schválená desetistránková rezoluce odsuzuje velmi ostře nejnovější severokorejské raketové testy a označuje je za „násilné a nezastírané pohrdání“ dosavadními rezolucemi.

Rezoluce uvaluje navíc zákaz cestování na devět Severokorejců, kteří se podílejí na bankovních a vojenských obchodech. Jejich majetek stejně jako aktiva čtyř severokorejských podniků, včetně dvou bank a jedné pojišťovny, byl zmrazen. Severní Korea bude „těžce zasažena“, řekla velvyslankyně USA u OSN Nikki Haleyová.

Severní Korea by mohla dokonce vyvíjet vodíkovou bombu, nejničivější atomovou zbraň, která by mohla zabít miliony lidí. V článku pro Foxnews to napsal Harry J. Kazianis, který je ředitelem obranných studií amerického Centra pro národní zájmy. Informaci mu údajně potvrdil i odborník na americkém ministerstvu obrany.

Nejmenovaný odborník z amerického ministerstva obrany podle Kazianise uvedl, že se zdá, že Severokorejci pracují na výrobě vodíkové bomby a že se jim to podaří do roka a půl. „Taková bomba by byla mnohonásobně silnější než atomová bomba, kterou Spojené státy shodily na Hirošimu a Nagasaki v Japonsku,“ uvedl Kazianis.

KLDR oznámila testování vodíkové bomby už na začátku ledna minulého roku. Řada odborníků ale prohlášení zpochybnila tím, že se nejednalo o vodíkovou bombu, ale „zesílenou štěpnou zbraň“. Ve skutečnosti ale nejsou přímé důkazy o tom, co přesně KLDR vyrábí a plánuje testovat a zda zdokonalila jadernou hlavici tak, aby mohla v balistické raketě vstoupit do atmosféry, opět z ní vystoupit a zasáhnout cíl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vodíkové bomby jsou těžší než standardní atomová zařízení, tudíž by Kim Čong- un potřeboval pokročilejší raketu než ty, které doposud testoval. Severní Korea ale údajně pracuje na raketě známé jako KN- 08, jež by dokázala nést vodíkovou bombu i na delší vzdálenost. „Někteří dokonce tvrdí, že by to mohla být další raketa, kterou bude KLDR testovat,“ uvedl odborník Kazianis.

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader, vodíková využívá energie procesu, při kterém dochází ke sloučení atomových jader (jaderné fúzi) za pomoci vysoké teploty či tlaku. Vodíková bomba je mocnější než jaderná, ale také je náročnější ji vyrobit.

Během července Severní Korea provedla testy dvou mezikontinentálních balistických raket (ICBM). Podle některých expertů by severokorejská raketa mohla zasáhnout Los Angeles i další velká města ve Spojených státech. Test z konce července prý sledoval i severokorejský vůdce Kim Čong-un. Ten podle státní agentury KCNA prohlásil, že zkouška demonstrovala schopnost KLDR provést kdykoli překvapivý raketový útok v jakémkoli místě a prokázala, že celé území USA je na dostřel severokorejských raket. Jiní odborníci ale prohlašují, že i přes nové zkoušky raket severokorejský vývoj balistických střel není ještě tak daleko.

Čtěte také: Američané budou smět do KLDR jen na zvláštní povolení

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články