Prověrku nemám, přiznal Mynář. Zeman mu slíbil důstojné místo

Kancléř zvažuje odvolání

Prověrku nemám, přiznal Mynář. Zeman mu slíbil důstojné místoAKTUALIZUJEME
Vratislav Mynář. Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář až po dvou dnech mlčení přiznal, že nedostal bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Mynář to uvedl na stránkách Hradu. Podle prezidenta Miloše Zemana by však na Hradě mohl zůstat i bez prověrky. Na Hradě pro něj bude vždy důstojné místo, řekl Zeman Parlamentním listům.

„Mohu potvrdit, že jsem se seznámil s obsahem obálky zaslané do mých rukou Národním bezpečnostním úřadem. V listině je oznámeno, že jsem neobdržel prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň „Přísně tajné”,“ uvedl v pátek Mynář na stránkách Hradu. Dodal, že „s velkou pravděpodobností se dá předpokládat, že podám rozklad do rukou ředitele Národního bezpečnostního úřadu“. Postup však prý ještě bude muset zvážit.

Zeman ve čtvrtek novinářům řekl, že pokud NBÚ neudělil Mynářovi bezpečnostní prověrku, očekává, že se kancléř proti rozhodnutí odvolá. Když odvolání nedopadne dobře, bude muset kancléř ve funkci skončit. Konec Mynářova působení na Hradě by to ale znamenat nemuselo.

Čtěte také: ‚Nějaká obálka z NBÚ mi tam leží‘ Mynář nikam nechvátá

Ignoroval dotazy a s nevinným úsměvem utekl. Mynář mlčí

„Pokud mě sám pan kancléř nebude chtít opustit, vždycky pro něj na Hradě bude důstojné místo,“ odpověděl Zeman v rozhovoru na dotaz, zda by Mynářovi případně nabídl jinou pozici.

Mynář už rozhodnutí o výsledku prověrky obdržel, média o něm ale zatím neinformoval. Kdy tak učiní, není jasné. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček dnes ČTK řekl, že se o věci s Mynářem nebavil. „Já považuji některé věci za důležitější, například otázku prezidentské standarty a jejího zneuctění,“ konstatoval s tím, že prezidenti republiky a kancléři se mění, ale prezidentská standarta zůstává.

Ovčáček také vyjádřil přesvědčení, že záležitost kolem prověrky veřejnost nezajímá, věnují se jí podle něj jen média. Věc nyní podle hradního mluvčího zůstává výhradně v rukou kancléře.

Mynář už rozhodnutí o výsledku prověrky obdržel, média o něm ale zatím neinformoval. Hradní kancléř o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později, uvedla dříve média.

Čtěte také: Doplatil Mynář na kauzu Petrcíle? Zločin se nestal, tvrdí Masný

Užívejme si Mynářova kličkování. Dokud můžeme

Důvody údajného negativního rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to v minulosti opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích za cenu výrazně nižší, než je u podobné nemovitosti obvyklé.