Novým šéfem OSN bude Portugalec Guterres. Lajčák skončil druhý
ZMĚNY VE VEDENÍ OSN
Portugalský expremiér António Guterres byl dnes Radou bezpečnosti nominován na post generálního tajemníka Organizace spojených národů. Konečné slovo bude mít Valné shromáždění, jeho souhlas však diplomaté považují za formalitu. Odcházejícího Jihokorejce Pan Ki-muna má Guterres nahradit 1. ledna a funkci má vykonávat pět let. Druhý při hlasování RB skončil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.
Nominace sedmašedesátiletého Guterrese se očekávala, neboť při středečním tajném hlasování jeho kandidaturu nevetoval žádný ze stálých členů RB OSN. Patnáctičlenná rada ho ve čtvrtek podle agentur Reuters a AFP vybrala jednomyslně. Valné shromáždění, které má 193 členů, má o nominaci jednat příští týden.
Aby byl nástupce nynějšího šéfa Pan Ki-muna Radou bezpečnosti doporučen ke schválení na schůzi Valného shromáždění, musí při tajném hlasování získat v patnáctičlenné radě alespoň devět hlasů a žádný ze stálých členů s právem veta ho nesmí odmítnout. Právo veta mají v radě USA, Británie, Francie, Rusko a Čína.
‚Stříbrný‘ Lajčák cítí zadostiučinění
O post generálního tajemníka OSN usiloval i slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. I když skončil až jako druhý, považuje svou kandidaturu na post generálního tajemníka OSN jako úspěch slovenské diplomacie. Informovala o tom dnes agentura TASR.
„Osobně cítím zadostiučinění, že mezi východoevropskými kandidáty jsem skončil na nejvyšší příčce, ačkoli v celkovém pořadí pak jen druhý. V každém případě představuje toto umístění bezprecedentní úspěch v historii slovenské diplomacie,“ uvedl Lajčák tím, že Slovensko se důstojnou účastí o vedení nejvýznamnější mezinárodní organizace výrazně zviditelnilo.
„Jsem hrdý, že jsem jako kandidát Slovenské republiky dosáhl takovéhoto výsledku,“ dodal. Poznamenal také, že Guterres získal v jednotlivých kolech hlasování nejvíce hlasů, ačkoli není z východoevropské regionální skupiny, odkud měl nový generální tajemník podle nepsaných pravidel pocházet. Tato část světa dosud svého zástupce v čele OSN neměla.
Tajemník z Katolické univerzity
Portugalský politik Guterres se narodil 30. dubna 1949 v Lisabonu v úřednické rodině a v roce 1971 vystudoval elektrotechniku na tamní Katolické univerzitě, kde i několik let učil. V roce 1974, kdy se Portugalsko v takzvané karafiátové revoluci zbavilo diktatury, vstoupil mladý Guterres do Socialistické strany a zvolna stoupal ve stranické hierarchii. V roce 1976 se stal poslancem, mimo jiné působil v komisi pro evropskou integraci, která připravovala vstup země do Evropského společenství.
Guterres, jehož vzorem byl zavražděný švédský premiér Olof Palme, stál v čele portugalské vlády od října 1995 do prosince 2001, kdy odstoupil po porážce své Socialistické strany v obecních volbách. Po odchodu z vlády se až do června 2005 věnoval hlavně funkci předsedy Socialistické internacionály, do které byl zvolen už v roce 1999. V červnu 2005 se stal Vysokým komisařem OSN pro uprchlíky (UNHCR), tuto funkci zastával až do prosince loňského roku.
V zahraničí měl přitom oblíbený a uznávaný Guterres vždy lepší pozici než na domácí scéně, kde často čelil tvrdé kritice kvůli údajné nerozhodnosti. Přes tento hendikep se mu v roce 1995 podařilo přivést portugalské socialisty k drtivému vítězství v parlamentních volbách, a po deseti letech je tak opět přivést k moci. Jako premiér mimo jiné vystupoval jako zastánce rozšíření NATO, podporoval také brzké zavedení společné evropské měny. V březnu 1999 absolvoval oficiální návštěvu České republiku.