Migranti se bouří. V Džungli u Calais zapálili přístřešky

Nepokoje u Calais

Migranti se bouří. V Džungli u Calais zapálili přístřeškyAKTUALIZUJEME 4
Svět
Echo24
Sdílet:

Francouzské úřady pokračují ve vyklízení uprchlického tábora Džungle u přístavního města Calais. Operaci, která má trvat několik týdnů, doprovází střety mezi policisty a migranty. Někteří z uprchlíků zapálili přístřešky a házeli po policistech kameny. V takzvané Džungli žije tisíce migrantů, kteří se snaží dostat za lepším životem do Británie. Jejich přítomnost ale vyvolává napětí u části místních obyvatel.

V pondělí začali dělníci likvidovat jižní část provizorního tábora s asi tisícovkou migrantů na základě soudního rozhodnutí z minulého čtvrtka. Nejprve zahájili bourání neobydlených přístřešků a prozatím nechávají netknuté ty, v nichž migranti zjevně stále žijí. Na likvidaci provizorních přístřeší se podílejí i dva buldozery.

Na základě rozhodnutí soudu však nemohou Francouzi jižní část kolonie srovnat se zemí úplně. Zůstat musí společné prostory jako školy nebo modlitebny. Nynější vyklizení se také netýká severní části tábora, kde ve stanech a chýších dál žije 1100 až 3500 přistěhovalců. Vláda ale dala najevo, že v dohledné době hodlá zrušit celou kolonii.

Operace probíhala v pondělí dopoledne relativně v klidu, ale odpoledne někteří nespokojení migranti zapálili asi desítku přístřešků a napětí přerostlo v násilnosti. Na 150 osob z řad migrantů a radikálů z hnutí No Border házelo kameny a další předměty na policisty, kteří je rozehnali slzným plynem. Požáry museli přijet uhasit hasiči. Pět policistů utrpělo lehká zranění, a zatčeni byli tři aktivisté No Border a jeden migrant.

Asi 150 migrantů se pak ve večerních hodinách pokusilo zablokovat dálnici vedoucí do přístavu. BBC informovala o tom, že někteří také naskakovali na projíždějící nákladní automobily směřující do Velké Británie.

V úterý podle agentury AP proti demolicím protestovaly zhruba dvě desítky lidí. Ti vylezli na střechy provizorních přístřešků, načež je obklopil policejní kordon. Muž se ženou na střeše jednoho z nich varovali policii, aby se nepřibližovala. Když je policisté neuposlechli, žena si pořezala zápěstí. Policie obušky zasáhla proti muži, stav ženy není znám.

Bourání bude trvat minimálně měsíc

Vyklízecí operací pověřily úřady soukromou firmu. Přemísťování migrantů, bourání a úprava vyklízené oblasti podle odhadů bude trvat nejméně měsíc. Úřady již dříve ujistily, že nehodlají migranty vyhánět silou, ale přesvědčováním.

Životní podmínky v calaiském táboře totiž připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů dále nechtějí akceptovat. Migranty proto chtějí přesunout do řádných uprchlických středisek připravených v oblasti Calais a jinde v zemi.

Tábor u Calais existuje už několik let a podle různých odhadů v něm v současnosti žije kolem 4000 lidí. Současná fáze „humanitární operace“, jak vyklízení označují francouzské úřady, by se měla dotknout asi tisíce z nich. Mohou se přesunout do kontejnerového parku s vyhřívaným bydlením u Calais či do obdobných zařízení na jiném místě Francie. Mohou také v zemi požádat o azyl, což většina z nich ale nechce, a naopak se dožaduje azylu v Británii.

Čtěte také:

Vyklizení Džungle u Calais se odkládá

Část „Džungle“ dostala ultimátum. Tábor v Calais musí opustit do úterý

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články