Računy a kontroly. Online pokladny jsou Babišovou prohrou roku

Babišova vlajková loď

Računy a kontroly. Online pokladny jsou Babišovou prohrou rokuNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Minimálně pro ministra financí jde o vlajkovou loď celého volebního období. A kdyby své klíčové zákony měla vyjmenovat vláda, elektronická evidence tržeb mezi nimi jistě nebude chybět. Její schvalování přitom od počátku provázejí potíže – a nejde jen o podzimní obstrukce ve sněmovně. Ministr Andrej Babiš (ANO) online pokladny nestíhal včas předložit, opakovaně je musel řešit s koaličními partnery a ani na konci roku není jasné, kdy začne celý projekt platit. Pro Babiše jde jednoznačně o prohru letošního roku.

Babiš přišel s koncepcí elektronické evidence tržeb jako se zásadním návrhem svého resortu už v létě 2014. Od té doby několikrát zopakoval, že pokud EET nebude fungovat, odstoupí z funkce ministra. Zároveň pohrozil, že jestli se online pokladny v Česku nezavedou, budou se zvyšovat daně.

Jenže od prvních debat o konkrétním návrhu po jeho předložení vládě uběhl téměř rok. Ministr předložení zákona odsouval a koaličním partnerům z ním začala docházet trpělivost. O EET se tak podle premiéra Bohuslava Sobotky několikrát mluvilo na koaličních radách, kde lidovci i ČSSD přípravy zákona urgovali. A kvůli průtahům se začali ozývat i koaliční poslanci.

Babišovi se nakonec podařilo zákon předložit na přelomu jara a léta a po opakovaných dohadech s lidoveckými ministry dosáhl schválení 3. června 2015. A ihned odstartoval mohutnou kampaň na podporu novinky, proti níž už tou dobou brojila nejen pravicová opozice, ale i řada malých podnikatelů a živnostníků.

Kúpim vajca. Dáš mi račun?

V polovině června přijel Babiše do Prahy podpořit jeho chorvatský protějšek Boris Lalovac, kterého si šéf české státní kasy pozval, aby Čechy přesvědčil o pozitivech online pokladen. Právě Chorvatskem se totiž Babiš při přípravě evidence inspiroval.

Lalovac sice měl Babiše před stovkami hostů v pražském Kongresovém centru podpořit, reálně ale pouze prohloubil obavy ze zavádění evidence. Mluvil totiž třeba o tom, jak jednoduše lze díky evidenci živnostníky kontrolovat a že stát vidí nejen hotovost na účtu a finanční toky, ale i to, zda živnostník nakoupil nemovitosti nebo vozidla.

„Finanční správa dokonce neváhala nechat zavřít jednu elitou oblíbenou luxusní restauraci den předtím, než se tam konal večírek, na který měl dorazit premiér i guvernér národní banky,“ citovaly tehdy Lalovaca Hospodářské noviny, když vyprávěl o restauracích, jejichž majitelé mají miliony kun na účtech, ale v elektronické evidenci tržeb neevidují žádné tržby.

To však snahy ministra Babiše nijak nezabrzdilo a v létě rozjel kampaň na sociálních sítích. Na jeho Twitteru a Facebooku si tak lidé mohli přečíst o tom, že EET podporuje například personál gyrosu na pražském Můstku, nebo o nadšených živnostnících v Chorvatsku, kteří vydávají jednu účtenku za druhou. „Paní říká, že s EET nemá problém, stát postavil silnici, kterou přicházejí turisti a ona mu to splácí,“ komentoval Babiš příběh spokojené živnostnice z jedné z vesniček na poloostrově Istrie.

O pár měsíců později zase jako turista v chorvatském Splitu obíhal chorvatské trhovce a ptal se jich, jestli mu dají račun (účtenku – pozn. red.), když si u nich něco koupí.

‚Běžte do karusele‘

Kromě propagace na internetu ale Babiš musel o evidenci svádět bitvy v Poslanecké sněmovně. Pravicová opozice si jeho vlajkovou loď vybrala jako hlavní cíl. A dala jasně najevo, že se přijetí online pokladen pokusí blokovat až do konce volebního období.

První čtení EET proběhlo v červnu a v červenci. A šlo o přestřelku mezi Babišem na jedné a TOP 09 s ODS na druhé straně. Od obou táborů to byla velká show. Babiš si přinesl obří makety účtenek, které mu posléze zřejmě nejhlasitější odpůrce evidence ve sněmovně a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek počmáral.

Babiš chce evidencí bojovat proti daňovým únikům. A právě o nich tehdy mluvil i Kalousek, když prohlásil, že ty největší daňové podvody pochází od největších společností a ne od malých a středních podnikatelů. V té souvislosti zmínil pardubickou Synthesii, která spadá pod Agrofert. „S takovou platební morálkou jděte do karusele,“ vzkázal ministrovi financí.

Čtěte také: Babiš: Neumím si představit, že online pokladny neprosadíme

Druhé čtení zvládla sněmovna začátkem října a pak se dlouho nic nedělo. V té době začaly od lidovců i sociálních demokratů zaznívat hlasy, že tlačit teď narychlo zpožděnou EET by mohla být chyba. Po schválení zákona se totiž počítá ještě se sedmi měsíci na přípravu. A kdyby online pokladny prošly na přelomu roku, začne evidence platit jen krátce před krajskými volbami na podzim 2016. To by pro vládní strany mohlo znamenat značnou komplikaci. Možná i proto se poslanci k online pokladnám znovu dostali až na přelomu listopadu a prosince, to ale opozice spustila očekávané obstrukce. Poslanci ODS a TOP 09 nejdříve hodiny řečnili o programu, přijetí zákona pak blokovali i několik dalších pátků.

Pravicová opozice chce přijetí zákona bránit až do konce volebního období. A protože ve třetím čtení je možné hlasovat jen ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin, zatím se jí to daří. Zřejmě ale ne na dlouho. Koalici totiž došla trpělivost a připustit už hodlá jen několik málo jednání. Pokud evidence neprojde, protlačí ji ve sněmovně silou tak, že výjimečně vyvolá hlasování ještě před koncem rozpravy. Bude pak sice s největší pravděpodobností čelit žalobě k Ústavnímu soudu, to jsou ale koaliční poslanci ochotni riskovat.

Žádná ze stran sporu nechce ustoupit ze svého názoru a obě si za svým budou stát i v příštích týdnech. Zatímco podle vlády evidence tržeb omezí šedou ekonomiku, narovná podnikatelské prostředí a zvýší výběr daní, podle pravice novinka z pera ministra financí neúměrně zatíží drobné živnostníky. Už dnes je ale jasné, že i kdyby evidence sněmovnou prošla v prvních měsících příštího roku, začne platit nejdříve začátkem zimy 2016.

Další bič na živnostníky začíná platit: kontrolní hlášení DPH

Čemu ale opozice zabránit nedokázala, je kontrolní hlášení u DPH. Jedna z nejvýznamnějších novinek v českém daňovém systému posledních let začíná platit už od nového roku. Celkově se dotkne více než půl milionu plátců daně z přidané hodnoty.

Stejně jako na EET i na kontrolní hlášení zaznívá velká kritika. Sám ministr financí jeho spuštění přitom vidí dokonce jako mnohem zásadnější krok než přijetí online pokladen.

A o co vlastně jde? Finanční úřady by měly díky hlášení získat informace o transakcích plátců DPH, kteří budou muset od začátku příštího roku posílat přehled o všech svých přijatých a vydaných fakturách. Podle podnikatelů i pravicové opozice novinka z dílny ministerstva financí prolamuje obchodní tajemství, odkrývá kontakty a otevírá možnost zneužití citlivých dat. Ovšem ústavní stížnost části senátorů i kritika pravicových poslanců přišly příliš pozdě. Sněmovna kontrolní hlášení přijala už před rokem.

Více čtěte: ‚Vítězný únor. Kontrolní hlášení prolamuje obchodní tajemství‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články