Některé pohřbili zaživa. Islamisté zaútočili na jezídy

300 žen unesli

Některé pohřbili zaživa. Islamisté zaútočili na jezídyAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto. Uprchlíci na severu Iráku Foto: Foto: ČTK
Svět

Echo24

Islamisté z hnutí Islámský stát údajně zabili během ofenzivy na severu Iráku nejméně 500 příslušníků náboženské sekty jezídů. Agentuře Reuters to řekl irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání. Sunnitští militanti některé z obětí pohřbili zaživa, jsou prý mezi nimi ženy a děti. Asi 300 žen ozbrojenci unesli, uvedl irácký ministr. 

"Máme jasné důkazy od jezídů, kteří utekli ze Sindžáru a někteří unikli smrti. Rovněž máme záběry z míst činu, které ukazují, že islamisté po obsazení Sindžáru popravili nejméně 500 jezídů," prohlásil Muhammad Šía Súdání. Oběti se prý nacházejí v masových hrobech. 

V neděli v poledne místního času uplynulo ultimátům, které islamisté dali asi 300 rodinám jezídů. Měly buď přestoupit na islám, nebo je čekala smrt. Jak poznamenala agentura Reuters, nebylo jasné, zda irácký ministr mluví o osudu právě těchto rodin, nebo o jiných obětech konfliktu.

"Na některých záběrech, které jsme získali, jsou vidět řady mrtvých jezídů, kteří byli střeleni do hlavy, zatímco islamističtí bojovníci jásají a mávají zbraněmi nad jejich těly," popsal Súdání. "Jde o neuvěřitelná zvěrstva," dodal. 

Další americké útoky a pomoc. Přidali se i Britové

Americká letadla podnikla v průběhu soboty na islamisty další čtyři vzdušné útoky. Stíhací a bezpilotní letouny zničily obrněná vozidla a nákladní auto, z nichž sunnitští radikálové stříleli na příslušníky náboženské sekty jezídů ukrývající se v horách. 

Americká letadla shodila hladovějícím běžencům v horách již potřetí humanitární pomoc. Dvaasedmdesát balíků obsahovalo 14 000 litrů vody a více než 16 000 porcí jídla.  

První humanitární zásilku shodilo v noci na dnešek i britské letectvo. Z anglické vojenské základny Brize Norton vzlétly dva letouny C-130 Hercules, které měly na palubě jídlo, stany, přístroje na filtrování vody, ale i lampy na solární energii, která mohou být použity i pro nabití mobilních telefonů. Pomoc zatím v oblasti shodil první z letounů, druhý by ho měl brzy následovat, uvedl britský armádní zdroj. 

Čtěte více: Američané podnikli čtyři nové letecké útoky na radikály

Do Iráku rovněž dorazil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Na tiskové konferenci vyzval irácké představitele, aby vytvořili vládu, která zemi sjednotí v boji proti islamistům. Francouzi se již dříve nechali slyšet, že podporují americké nálety na pozice islámských radikálů na severu Iráku. 

Čtěte také: Kurdští vojáci zachránili tisíce jezídů z horské pasti

Z Iráku prchají statisíce lidí. Islamisté se zmocnili dalších tří měst