Američané podnikli čtyři nové letecké útoky na radikály

Američané podnikli čtyři nové letecké útoky na radikály
Svět

Americká letadla podnikla v průběhu soboty další čtyři vzdušné útoky na islamisty v severním Iráku s cílem ochránit civilisty. Informovala o tom z noci na neděli americká armáda, kterou citovala agentura AP. USA rovněž potřetí shodily z letadel jídlo a vodu tisícům iráckých uprchlíků, kteří se skrývají před islamisty v horách u města Sindžár na severu země.

Armáda uvedla, že při čtveřici náletů její stíhací a bezpilotní letouny zničily obrněná vozidla a nákladní auto, z nichž sunnitští radikálové stříleli na příslušníky náboženské sekty jezídů ukrývající se v horách v oblasti Sindžáru. Tři letecké útoky se uskutečnily krátce před 18:00 SELČ a další kolem 21:00 SELČ.

Desítky tisíc jezídů uprchly do hor v okolí Sindžáru, který před týdnem obsadili členové hnutí Islámský stát. Americká letadla již potřetí shodila hladovějícím běžencům v horách humanitární pomoc. Dvaasedmdesát balíků obsahovalo 14.000 litrů vody a více než 16.000 porcí jídla.

Čtěte také: SOS! Křesťané ve smrtelném ohrožení

Sobotní americké bombardování pozic islamistů na severu Iráku je třetí od okamžiku, kdy operace schválil prezident Barack Obama, napsal zpravodajský server BBC News. Ty předchozí byly namířeny proti jednotkám Islámského státu ohrožujícím metropoli iráckého Kurdistánu Irbíl.

Povstalci z Islámského státu, kteří ovládli část Iráku, jsou všeobecně obviňováni z pronásledování a zabíjení lidí hlásících se k jiné víře než k sunnitskému islámu.

Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že v horách u Sindžáru zemřelo již nejméně 56 dětí jezídů na dehydrataci. OSN odhaduje, že v oblasti se skrývá 50 000 až 150 000 uprchlíků. Syrské úřady sdělily, že přes 20 000 vyhladovělých jezídů uprchlo přes hranici do Sýrie, kterou rovněž zmítá válečný konflikt. "Jsou bosí, vyčerpaní a nemají s sebou žádné věci, všechno nechali ve svých domovech," konstatovaly syrské úřady.

Čtěte také: Kurdští vojáci zachránili tisíce jezídů z horské pasti

Obama v sobotu slíbil, že USA budou dál Iráčanům a Kurdům poskytovat podporu proti rebelům. Série amerických leteckých útoků je prvním případem, kdy se Spojené státy přímo zapojily do vojenských operací v Iráku od svého stažení ze země v roce 2011.