‚Kim Čong-una někdo zabije. Ztratil důvěru svého okolí‘
Předpověď přeběhlíka
Nad otázkou, jak dlouho ještě vydrží jeden z nejuzavřenějších režimů světa, přemítají analytici už dlouho. Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un bude podle přeběhlíka, který se údajně v Pchjongjangu pohyboval v nejvyšších vládních kruzích, poslední z vládnoucí dynastie Kimů. Zároveň vydrží v čele diktatury nejkratší dobu ze všech, protože režim zkolabuje do deseti let, tvrdí muž.
Kim Čong-un podle uprchlíka ze Severní Koreje, jehož jméno z bezpečnostních důvodů média neuvádějí, dělal po svém nástupu k moci v roce 2011 „to nejlepší, co mohl“. Jeho hlas často zazníval ve státních médiích a zkrátka lidem „dával dárečky“. Lidé podle muže měli pocit, že se jejich život skutečně mění k lepšímu. Řekl to v rozhovoru pro televizi CNN.
Jenomže to byl falešný dojem, uvedl Severokorejec. Změna, kterou se diktátor odlišil od svých předchůdců, nastala v roce 2013. Tehdy nechal veřejně popravit svého strýce Čang Song-tcheka za velezradu. Jeho otec Kim Čong-il sice lidi věznil z politických důvodů, nechal je hladovět a prováděl stranické čistky, ale ze svého nejbližšího okolí nenechal zabít nikoho, shrnuje uprchlík.
Kim Čong-un ukázal popravou strýce „svou pravou stránku“ a diktátor tím podle muže začal ztrácet důvěru nejvyšších vrstev. Změna prý není zatím nijak výrazná, ale pomalu k ní dochází. „Mohu vám říct jistě, že vyšší třída nemá v Kim Čong-una důvěru,“ řekl. Severokorejec vychází ze svých zkušeností, když se v zemi pohyboval právě mezi elitami před tím, než před rokem utekl.
Z toho důvodu uprchlík předpovídá konec diktatury do deseti let „Severokorejský režim zkolabuje během deseti let,“ myslí si muž. Vláda Kim Čong-una tak podle něj bude výrazně kratší než jeho otce a děda, kteří v čele diktatury stáli každý téměř dvě desetiletí. Režim je prý za současného vůdce také „nejméně stabilní“ ve srovnání s předešlými diktátory.
Jenomže uprchlík se zároveň domnívá, že pád Severní Koreje nenastane, dokud bude její vůdce naživu. Myslí si, že někdo z nejbližšího okolí na něj spáchá atentát. Druhou variantou, jak diktatura skončí, podle něj bude, že si Jižní Korea nebo Spojené státy americké nenechají líbit její provokace a zasáhnou.
Že muž skutečně naplánoval útěk ze Severní Koreje a uspěl, si CNN ověřila ve spolupráci s jihokorejskými úřady. Ty jeho příběh potvrdily.