Přicházejí Windows 10. Skok vpřed, nebo sudé prokletí?
Vylepšený operační systém
Nejnovější operační systém firmy Microsoft je oficiálně zde. Windows 10 je k dispozici zdarma všem, kteří legálně vlastní předchozí verze 7 nebo 8, a nabízí řadu vylepšení. Kromě inovací v podobě nového prohlížeče Edge nebo hlasového ovládání Cortana se uživatelé mohou těšit na provázanost „desítek“ napříč zařízeními.
Ode dneška budou moci uživatelé po celém světě instalovat nejnovější operační systém technologického impéria Billa Gatese Windows 10. Desítky v názvu předběhly v logickém pořadí navazující 9. systém, což v některých skepticích vyvolalo obavy kvůli tvrzením, že se u Microsoftu kvalitní a nekvalitní systémy pravidelně střídají.
V praxi vydávání nových OS Microsoftem podle ironických narážek na internetu funguje v následovné opakující se řadě jednotlivých verzí Windows: Vista – nepovedené, 7 – povedené, 8 – nepovedené, 9 vývojáři přeskočili a 10 tak byly pesimisticky očekávané jako pokračovatel neúspěšných „sudých“ verzí. Výrobce ale tyto chmurné očekávání vyvrací a slibuje, že přeskočení jednoho čísla v tomto případě symbolizuje naopak velké množství vylepšení a novinek.
„Na Windows 10 je dobré se těšit, protože jsou snadno použitelné, upgrade je zdarma a fungují na téměř libovolné platformě,“ řekl pro ECHO24.cz expert a redaktor serveru MyWindows.cz Radek Hulán s tím, že v současnosti firma inovuje více než například Apple.
A o jakých inovacích je řeč? Kromě celkově předělaného grafického kabátu uživatelského rozhraní nových „Oken“ přibyly doposud nevídané funkce, jako je hlasové ovládání Cortana. Obdoba applovské Siri, neboli robotické virtuální operátorky, která je schopná poradit a omezeně komunikovat, pochází z mobilních zařízení a nyní vůbec poprvé dostanou uživatelé možnost si hlasové ovládání zkusit i na stolních počítačích.
Nový OS také cílí na celkovou větší provázanost systému napříč několika zařízeními. Můžete tak ty samé Windows a speciální aplikace použít ve vašem telefonu, tabletu nebo notebooku či stolním PC. K tomu se váže ale zatím ne zcela sjednocené uživatelské prostředí, kdy se v různých nabídkách přes nové rozhraní dostane uživatel v různých nastaveních až do oken, která připomínají vzhled starších systémů.
Jeden systém vládne všem
„Uživatelé se přitom nechtějí starat o hromadu zařízení, nechtějí mít desktop a přenášet notebook, tablet a telefon a neustále se rozhodovat, co pro který triviální úkon použít,“ uvedl Radek Hulán. „Chtějí jedno či maximálně dvě zařízení, která perfektně a univerzálně fungují a na nichž mají vždy přístupná svoje data,“ dodal Hulán s tím, že Windows 10 toto umí díky funkci Continuum a chytrému přepínání mezi režimem stolního počítače a tabletu.
Nejednoznačnost v nastavení je pak jedním z očekávaných zádrhelů, kdy dochází k částečnému prolínání nástrojů. Dílčí nastavení tak uživatelé naleznou ve vyjížděcí nabídce „Nastavení“, část budou muset ovládat skrze „Ovládací panely“. Rozporuplně se Microsoft tvářil také na aktualizace celého systému, které pro základní verze nastavil nejdříve povinné. Tato funkce by ale nakonec měla být dostupná všem uživatelům Windows 10.
Zajímavá je také nová, dokonalejší spolupráce s herním světem konzole Xbox. Skrze speciální herní centrum budou moci uživatelé spravovat svůj profil a provádět i další úkony. Novinkou je také ukončení ikonického prohlížeče Internet Explorer, který byl nahrazen obecně adaptabilnějším prohlížečem Microsoft Edge.
Uživatelé budou moci využívat i dokonalejší systém zálohy dat na cloudové úložiště. „Díky integrovanému chytrému propojení s cloudem (OneDrive, Outlook, Office365) jsou veškerá data, kontakty, emaily a soubory uživatele dostupné odkudkoliv,“ uvedl Hulán.
„Není ani nutné mít telefon s Windows 10 Mobile, protože klíčové služby v cloudu, kancelářské aplikace (Word, Excel, OneNote, PowerPoint) a data jsou dostupná zdarma i pro Android a iOS telefony,“ vysvětlil Hulán. „Výhody přinese Windows 10 i programátorům, kteří mohou navrhovat univerzální aplikace, běžící na libovolném zařízení, od 30palcového monitoru po 5palcový telefon,“ dodal k jinému přístupu Microsoftu k doplňkovým službám Radek Hulán z MyWindows.cz.
Pokud by se uživatelům přechod na nové Windows nelíbil, mají během prvního měsíce možnost systém downgradovat zpět na původní OS. Tato funkce pak pravděpodobně bude přítomná jen ve firemních verzích systému, i když se na toto téma Microsoft zatím plně nevyjádřil. V provozu bude i zákaznická podpora, která s případnými potížemi poradí. Pokud nevlastníte legální verzi Windows 7 nebo 8, vyjde vás na pultech obchodů na něco málo přes 2500 korun.