Ransdorf v Curychu jednal jménem odsouzeného podvodníka Huňka

Ransdorf v ČT vysvětlovat svoji kauzu

Ransdorf v Curychu jednal jménem odsouzeného podvodníka HuňkaNOVÉ
Vladimír Huněk Foto: Repro: Česká televize
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) potvrdil České televizi, že ve švýcarské bance jednal jménem Vladimíra Huňka, dříve odsouzeného za podvody. Vyšetřován policií byl také proto, že verboval žoldáky do Iráku. Ransdorf dle svých slov stále věří, že dokumenty, které v bance předkládal, jsou pravé – zároveň prý neměl slíbenou žádnou provizi. Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky předminulý čtvrtek v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu.

Ransdorf uvedl, že nechtěl v bance vybírat peníze, chtěl prý jen informace k dědictví po švýcarské občance, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan. V žádném případě podle něj nemělo jít o dědictví po příslušníkovi nacistických jednotek SS, jak některá média uváděla, či o majetek Židů, kteří si jej v bance za války uschovali.

Konkrétně se má jednat o pozůstalost po spolupracovnici odbojářů Karla Buška a Ladislava Lindnera Heleně Huňkové. Oba muži byli v roce 1949 popraveni za vyzvědačství a Huňková byla odsouzena k doživotnímu trestu.

Vladimíru Huňkovi se rozhodl pomoci hlavně kvůli jeho charitativnímu záměru. „Zaujalo mě na jeho přístupu, tedy co vím od jeho manažera, že chce dávat ty peníze na humanitární účely. Včetně zdravotní péče, protože on je údajně handicapovaný člověk,“ řekl ČT Ransdorf. O tom, že byl Huněk již několikrát odsouzen za podvody, prý ví, ale důležitý je pro něj tento konkrétní případ. „Pro mě je podstatné, zda dokumenty jsou pravé a zda ten člověk je v právu, pokud jde o nárok na svůj účet. Já jsem přesvědčen, že dokumenty pravé jsou a nic mě nepřesvědčilo ze strany švýcarské policie, že by tomu mělo být jinak,“ uvedl europoslanec.

Ransdorf také uvedl, že informace o tom, že by v bance předkládal zfalšované dokumenty, jsou mylné. „Mé hluboké přesvědčení je, že obvinění ze zfalšování dokumentů prostě nesedí a vůči mně už nemůže sedět vůbec,“ řekl Ransdorf ČT. „I kdyby zfalšované byly, já jsem nikomu v bance neměl ani možnost je předložit. Nikdo z banky nepřišel, měl jsem pouze kontakt s recepční,“ dodal. Jeho kolegové z Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice v Evropském parlamentu zatím nechtějí vydávat stanovisko, Ransdorf jim chce okolnosti svého zadržení vysvětlit.

„Pro mě bylo dostatečné to, že peníze by byly použité na produktivní účel,“ uvedl na dotaz ČT o možné provizi za vyřešení problému. „Mohly by se využít třeba na řešení problémů s uprchlickou krizí,“ poznamenal Ransdorf a upozornil mimo jiné na problematiku tzv. spících účtů, ke kterým nemají jejich právoplatní majitelé delší dobu přístup.

Už v úterý se europoslanec v Praze sešel s vedením KSČM. Předseda strany Vojtěch Filip řekl, že Ransdorf na schůzku přinesl dokumenty, které vyvracejí, že se dopustil trestného činu. Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová ale v úterý ČTK řekla, že švýcarská justice považuje všechny čtyři za obviněné a žalobci s nimi vedou trestní řízení kvůli majetkovým deliktům.

Byl čtyřikrát starostou

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun). Podle nejmenovaných zdrojů týdeníku Respekt je ale nyní na kontě částka mnohokrát nižší – údajně pouhých 500 euro.

Ransdorf byl kvůli účtu v kontaktu i s bývalým starostou Ivanky u Nitry Peterem Guzmickým, který je jako jediný ve švýcarské vazbě. Stejně jako Huněk ani on nemá problémy se zákonem poprvé. Za podezřelé obchody už stál třikrát před soudem, odsouzen byl ke třem, pak ke čtyřem letům. Figuroval v podezřelých realitních transakcích a police ho měla v hledáčku i kvůli verbování bodyguardů do Iráku. Celkem 27 lidí tehdy obelhal s tím, že má kontakty s tamní ambasádou a nechal si vyplatit mnoha tisícové zálohy za výcvik a další výlohy.

„Nezajímá mě čistota toho kterého člověka, ale fakta. Byl čtyřikrát zvolený starostou, a to dokazuje, že měl důvěru občanů,“ konstatoval k jeho osobě europoslanec.

Okolnosti svého zadržení v bance tak musí Ransdorf vysvětlit i kolegům z europarlamentu. „Pozastavím své členství a uvidíme, jestli se do frakce někdy vrátím. Jsem ale přesvědčen, že nic špatného jsem neudělal,“ řekl ČT. Pokud nebude členem žádné frakce, přijde například o možnost předložit důležitý legislativní návrh. Ransdorf je také místopředsedou výboru pro energetiku, výzkum a průmysl, kam ho nominovala právě jeho frakce. Bude tedy otázka, zda tento post udrží.

Čtěte také: Ransdorfa považují Švýcaři za obviněného

Ransdorf pozastaví členství v levicové frakci europarlamentu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články