Rozuzlení Piškotygate. Opavia opravdu klame, potvrdil rozbor
Bouře nevole kvůli piškotům s názvem Opavia Tradiční je hned po uprchlících druhým největším tématem sociálních sítí v České republice. Rozbor chemiků ukázal, že nenávist vůči piškotům, nově vyráběným v Polsku, je oprávněná. S těmi opravdu tradičními piškoty totiž mají jen pramálo společného.
Pořad A dost!, který vysílá internetová televize Stream, informoval o náhlému odporu milovníků piškotů Opavia Tradiční vůči tomuto výrobku. Ti si všimli, že jejich oblíbená pochoutka nejen vypadá, ale dokonce i chutná jinak. Reportáž odhalila také důvod – piškoty už se nevyrábějí v České republice, ale v Polsku. Na sociálních sítích se pro kauzu dokonce vžilo pojmenování „Piškotygate“.
Pořad A dost! nyní uvedl pokračování, ve kterém požádal odborníky z Vysoké školy chemicko-technologické o rozbor a ti potvrdili, že se fanoušci piškotů nemýlili. Ve srovnání s dalšími dvanácti druhy piškotů dopadl výrobek Opavia Tradiční úplně nejhůř a dostal známku 3,2. V senzorickém analýze tak skončil dokonce i za piškoty prodávanými za výrazně nižší cenu.
Je to tady! Honza Tuna a tým A DOST sice několik dní nespal, první vědecké výsledky analýzy piškotů jsou na světě. I kdy…
Posted by Stream.cz on 22. říjen 2015
Jana Hajšlová, vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy na VŠCHT vysvětlila, že u různých druhů piškotů porovnávali jejich celkový vzhled, strukturu výrobku, tvar i barvu. Dále se zaměřili na celkovou chuť včetně intenzity sladké a vaječné chuti a také na přítomnost pachutí. „Pak jsme dávali celkovou známku,“ doplnila Hajšlová.
Původní piškoty Opavia Tradiční obsadily přední příčky
Naopak mnohem lépe skončily piškoty té samé značky, které byly dříve vyráběné v České republice. Dnes už se ale v českých obchodech sehnat nedají. Dostaly známku 2,2, což je třetí nejlepší výsledek ze všech hodnocených. Předstihly je pouze Piškoty korrekt (známka 2) a Piškóty Sedita (známka 2,2).
Právě na srovnání původního a současného výrobku Opavia Tradiční se vědci zaměřili podrobněji. „Je to rozdíl třídy,“ shrnula výsledek Hajšlová s tím, že se jejich kvalita podle senzorické analýzy posunula k horšímu. „Zaznamenali jsme i přítomnost určité pachuti,“ dodala.
Hajšlové se proto nelíbí, že i přes výrazné změny v kvalitě mají tyto piškoty stále v názvu slovo tradiční. „Nestačí je nazvat stejně. … Tradiční je to prostě jinak, což ukázal náš test,“ vysvětlila.