Na radu léčitele vysadili synovi inzulín. Dostali 15 let let vězení

Na radu léčitele vysadili synovi inzulín. Dostali 15 let let vězení 1
Krátké zprávy

Hradecký krajský soud dnes potrestal 15 roky vězení matku šestiletého chlapce a jejího druha, kteří dítěti trpícímu cukrovkou nepodávali inzulín. Chlapec zemřel v dubnu 2013. 

Předseda senátu hradeckého soudu Luboš Sovák dnes řekl, že oba obžalovaní věděli, jak je třeba nemoc chlapce léčit. "Místo toho léčbu inzulínem vypustili, přitom věděli, jaké to může mít následky," řekl Sovák. Podle soudu obžalovaní ani poté, co viděli problémy, které chlapci vysazení inzulínu způsobuje, nenavštívili lékaře a nevyhledali odbornou pomoc.

Partneři podle spisu v rozporu s pokyny lékařů snižovali a postupně vysadili dávky inzulínu. Obviněná osmadvacetiletá matka i její jednačtyřicetiletý partner u soudu uvedli, že se raději spolehli na rady léčitelů než na lékařskou diagnózu.

"Udělali mu diagnostiku podle oční duhovky a přišli na to, že nemá cukrovku, ale pouze cukr v hlavě. Inzulin jsme vysadili až opravdu na jejich doporučení. Věřili jsme spíš přírodní léčbě než lékařům, těch jsme se báli. Dělali ze syna pokusného králíka," citoval chlapcova otčíma server iDnes.

Obhájkyně pro matku chlapce navrhovala podmíněný trest. Podle ní má obžalovaná žena snížený intelekt, je snadno ovlivnitelná a měla s výchovou postižených dětí velké problémy. Oba partneři u soudu řekli, jak moc všeho litují, že by rádi dostali druhou šanci a prosili předsedu soudu, aby je neposílal do vězení.

Chlapec už od narození trpěl několika vážnými nemocemi, mimo jiné měl svalovou atrofii, fibrilní křeče a epilepsii. Cukrovka 1. typu mu byla diagnostikována v roce 2012. Před smrtí trpěl únavou, zvracením a krutými bolestmi břicha, na které obžalovaní nereagovali přivoláním lékařské pomoci. Chlapec zemřel na následky oběhového selhání při hyperglykemickém kómatu.