Faltýnek Agrofertu. Brusel šetří stamilionové dotace pro Babiše

Zemědělské dotace pro oligarchu

Faltýnek Agrofertu. Brusel šetří stamilionové dotace pro BabišeNOVÉ
Jaroslav Faltýnek gratuluje Andreji Babišovi ke znovuzvolení šéfem ANO. Foto: Foto: Printscreen ČT
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Další nesrovnalosti Agrofertu a lidí okolo Andreje Babiše řeší Evropská komise. Nově podle zjištění serveru HlídacíPes.org prošetřuje Jaroslava Faltýnka a jeho roli coby člena představenstva Agrofertu a zároveň dozorčí rady Státního Zemědělského Intervenčního Fondu (SZIF). Ten ročně přerozděluje dotace za 30 miliard, ze kterých značnou část právě Babišův Agrofert pobírá.

Člen představenstva Agrofertu, dozorčí rady SZIF a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek má problém. Evropská komise začala podle zjištění serveru HlídacíPes.org řešit jeho spojitost s možným ovlivňováním přiřazování zemědělských dotací právě konglomerátu Andreje Babiše.

Kromě dotací na půdu přispěl Faltýnkův fond 17 miliony také například na stavbu bioplynové stanice, 30 miliony společnostem Vodňanské kuře a Výkrm Třebíč na poradce pro konkurenceschopnost nebo 34 miliony Babišově mlékárně OLMA na nové vybavení.

Agrofert je největší příjemce eurodotací u nás, evropský úřad tak chce prošetřit, zda je čerpá řádně. Ve srovnání s ním totiž dosáhl největší příjemce zemědělských dotací v Německu v roce 2014 na 15 % dotací Agrofertu. Ve srovnání se strukturálními fondy, ze kterých Agrofert mezi lety 2010 a 2014 vyčerpal přes 1,6 miliard korun, dostal od SZIF jen v roce 2014 bezmála 770 milionů.

Andrej Babiš se střetu zájmu brání tím, že většinu dotací ze zemědělských fondů tvoří dotace na půdu, které mohou dosahovat až 6 tisíc za hektar. Částky pak Agrofert čerpá postupně a přes menší přidružené firmy. Nejmenší položkou je pak nechvalně známá farma Čapí hnízdo – v roce 2014 dosáhla na celkem statisícové částky.

Naopak největší porci z dotací přijímají podniky Agro Jevišovice nebo Alimex Nezvěstice požadující 37, respektive 35 milionů korun. Kromě dotací na půdu přispěl Faltýnkův fond 17 miliony také například na stavbu bioplynové stanice, 30 miliony společnostem Vodňanské kuře a Výkrm Třebíč na poradce pro konkurenceschopnost nebo 34 miliony Babišově mlékárně OLMA na nové vybavení.

Podobné úřady jako SZIF členských států EU přitom žádosti velkých koncernů jako je Agrofert odmítají. HlídacíPes.org zmiňuje případy zamítnutí dotací v Německu v roce 2014 firmám jako Nordmilch nebo Baywa. Server zájem Evropské komise o případ Jaroslava Faltýnka zdůvodňuje nedávným rozhodnutím Fondu o zvýšení maximální částky projektu z 30 na 150 milionů, který schválil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Čtěte také: Babišovy zákony drtí podnikatele a živnostníky

V minulosti se v Bruselu řešilo Babišovo sídlo Čapí hnízdo v souvislosti s možným dotačním podvodem a farmu nyní proštřuje i tuzemská policie. Agrofert má v hledáčku také Evropský úřad proti podvodům (OLAF), který začal řešit podezření ze zlobbování státní správy právě pro čerpání dotací ve vlastní prospěch. Anonymní oznámení, které potvrdila Evropská komise, Agrofert i Babiš odmítá s tím, že se jedná o účelové poškození podobně jako při Čapím hnízdě nebo EET.

Čtěte také: Babišovo Čapí hnízdo začala vyšetřovat policie

Úřad proti podvodům řeší Agrofert. ‚Je to lživá účelovka,‘ tvrdí Babiš

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články