Babišovy zákony drtí podnikatele a živnostníky
Co řekne Ústavní soud na kontrolní hlášení
Ústavní soud čeká letos zásadní rozhodnutí, jestli se rozmáhající se touha vicepremiéra, šéfa hnutí ANO a majitele Agrofertu Andreje Babiše sledovat a šmírovat podnikatele na každém kroku dostala za hranu, kdy ohrožuje svobodu podnikání a právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním údajů.
Elektronická evidence tržeb (EET), která se stala symbolem velkého bratra, zatím kvůli obstrukcím pravicové opozice nebyla uvedena do života. V jejím stínu ale zůstal už před rokem schválený registr všech obchodních transakcí v zemi, který se od prvního ledna tohoto roku postupně začne plnit na finančních úřadech. Zakládá ho zákon s technicistním názvem „kontrolní hlášení DPH“. Prakticky to znamená, že všichni plátci této daně, což je kolem 550 tisíc firem a živnostníků v zemi, budou muset každý měsíc na berní úřad elektronicky ve speciálních formulářích zaslat seznam všech faktur, které vystavili svým zákazníkům, i těch, které dostali od svých dodavatelů. Na berňák tak dodají detailní přehled o svém obchodování se všemi citlivými daty. Podle identifikačního čísla (IČO) bude přesně jasné, kdo od koho nakupoval. Kdy a za kolik. Na jednom místě tak bude ležet obrovské množství dat, při jejichž zneužití bude velmi snadné prolomit obchodní tajemství. Povinnost platit DPH má dnes každý, kdo jako firma nebo osoba samostatně výdělečně činná dosáhne ročních příjmů přes jeden milion korun.
Právě ta obrovská koncentrace všech obchodních dat na jednom místě vedla skupinu senátorů k podání ústavní stížnosti. Jsou přesvědčeni, že zákon o kontrolním hlášení je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která je součástí Ústavy České republiky. Článek 10, odstavec 3 Listiny říká: „Každý má právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě.“ Ústavní soudci musí rozhodnout, jestli ho Andrej Babiš svým návrhem porušil.
Celý článek si přečtěte v Týdeníku Echo