Dodávka zbraní Kyjevu je možná, připustil Obama
Krize na Ukrajině
Možnost vojenského řešení ukrajinské krize byla vždy malá, Rusko má mohutnou armádu. Ale pokud selže diplomacie, je dodávka obranných zbraní Kyjevu možná, řekl dnes prezident Barack Obama po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Rozhodnutí ale zatím nepadlo, dodal.
K dodávkám zbraní ukrajinské vládě vyzývají američtí republikáni. Ve Washingtonu se podle amerických médií předpokládá, že konečné rozhodnutí o případných zbrojních dodávkách Kyjevu závisí na výsledku nynějších diplomatických konzultací, které by měly vyvrcholit středečním summitem v běloruském Minsku. Zúčastnit se ho mají nejvyšší představitelé Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska.
Obama dnes na tiskové konferenci řekl, že Spojené státy jsou se svými evropskými spojenci pro diplomatické řešení konfliktu na východě Ukrajiny. "Pracujeme dál na diplomatickém řešení, ale zároveň varujeme, že pokud Rusko bude pokračovat ve svém nynějším kurzu, který ničí ruské hospodářství, poškozuje ruský lid a má zároveň strašlivý dopad na Ukrajinu, izolace Ruska se jen prohloubí, a to politicky i ekonomicky," uvedl americký prezident.
"Jsme absolutně zajedno v názoru, že v 21. století nemůžeme nečinně stát a dopustit, aby se v Evropě překreslovaly hranice pod hlavněmi pušek," zdůraznil šéf Bílého domu.
Čtěte také: Putin varuje Ukrajinu před 'velkou katastrofou'
Merkelová řekla, že navzdory neúspěchům ve vyjednávání dál trvá na diplomatickém řešení a odmítá vojenské vyústění ukrajinské krize. "Spojenectví mezi Spojenými státy a Evropou zůstane pevné, i když spolu obě strany vždy nesouhlasí," prohlásila kancléřka. Nebude-li diplomacie ve vztahu s Ruskem fungovat, "budou muset Evropa a USA prozkoumat další možnosti," upozornila.
Merkelová se důrazně postavila za zachování územní celistvosti Ukrajiny, což označila za klíčový problém jak ve vztahu k anektovanému Krymu, tak i k separatistickému povstání v Donbasu. "Pokud se zásady územní celistvosti vzdáme, neudržíme v Evropě mírový pořádek," varovala.
Německá kancléřka přijela do Washingtonu po intenzivním vyjednávání, které spolu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v minulých dnech vedla v Kyjevě a v Moskvě. Předběžná ujednání, o nichž veřejnost nebyla zatím podrobněji informována, chtějí nejvyšší představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska dokončit na summitu v Minsku.