Řeka po zásahu ekologů zežloutla

Řeka po zásahu ekologů zežloutlaNOVÉ
Svět

Omylem do ní vlili důlní odpad

mz Echo24

Řeka Animas z coloradského povodí zežloutla. Pracovníkům americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) se totiž povedlo do ní omylem vylít 38 tisíc hektolitrů znečištěné vody, která obsahovala důlní sedimenty a zbytky kovů z nedalekého opuštěného dolu. Informoval o tom deník Guardian.

Znečištěná voda byla podle vyjádření EPA uchovávána v přehradě v blízkosti bývalého zlatého dolu Gold King Mine. Ta byla ale technickým nedopatřením vypuštěna do říčky Cement, která se později vlévá do řeky Animas v okrese San Juan County ve státě Washington.

Jeden ze zástupců agentury přiznal, že v současné chvíli je jejich největší obavou, jak daleko se nebezpečná žlutá voda bude šířit. Patřičné orgány už varovaly obyvatele coloradského povodí, aby se vyhýbali vodním rekreačním aktivitám a zabránili přítoku vody do své blízkosti.

O vodu z kohoutku ale tamní obyvatelé nemusí mít strach. Vodárny přestaly odebírat vodu ze zasažené řeky Animas a místo toho ji pumpují z jiného toku. Nová zjištění také potvrdily, že by znečištěná voda neměla mít výraznější dopad na život vodních živočichů ani rostlin.

Čtěte více: Greenpeace chce žalovat Česko. Kvůli znečištěnému ovzduší

Související články