Překroucené, obvinil vyšetřovatel FIFA. Ta tvrdí: korupce u Kataru a Ruska nebyla

Překroucené, obvinil vyšetřovatel FIFA. Ta tvrdí: korupce u Kataru a Ruska nebyla
Projekt ruského stadionu, ve kterém se bude konat fotbalový šampionát v roce 2018. Foto: Foto: FIFA
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Etická komise mezinárodní fotbalové asociace FIFA ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávané výsledky vyšetřování údajné korupce při hlasování o pořadatelích fotbalového mistrovství světa v letech 2018 a 2022. K několika incidentům prý došlo, ale volbu neovlivnily. Stanovisko rozhodčího vzápětí napadl hlavní vyšetřovatel s tím, že jeho zprávu rozhodčí překroutil.

Podle rozhodčího komory etického komise Hanse-Joachima Eckerta k několika případům korupce došlo, ale na konečný výsledek neměly vliv. Nemá proto důvod volbu opakovat a podle plánu se tak pořadatelství v roce 2018 ujme Rusko a v 2022 Katar.

„Rozhodnutí předsedy rozhodčí komory obsahuje četné případy neúplné nebo chybné interpretace faktů a závěrů, které jsou podrobně popsány ve zprávě vyšetřovací komory,“ řekl deníků Guardian García, bývalý newyorský státní zástupce, který své vyšetřovaní reflektuje v 430 stránkové zprávě.

„Od Ruska jsme dostali jen omezené množství dokumentů, jelikož kandidaturu připravovalo na pronajatých počítačích, jejichž obsah majitel po vrácení smazal,“ píše se podle deníku Washington Post ve shrnující zprávě FIFA. 

Rozhodčí Eckert zveřejnil totiž jen čtyřicetistránkové resumé výsledků 18 měsíční práce vyšetřovací komory. García ale požadoval zveřejnění zprávy v plném znění. Kvůli údajné chybné interpretaci se chce proto obrátit na odvolací komisi FIFA, upozorňuje deník Washington Post i Guardian.

Katarský fotbalový bos uplácel africké úředníky 

Podle zveřejněného resumé měl například před volbou v roce 2010 katarský fotbalový bos Mohammed bin Hammam, bývalý dlouholetý šéf Asijské fotbalové konfederace, kterému soud již dvakrát aktivity ve sféře fotbalu zakázal právě kvůli korupci, udělat několik neoprávněných plateb na účet vysoce postavených úředníků Africké fotbalové konfederace.

Více zde: Korupce ve FIFA. Katar si měl fotbalové mistrovství koupit

Přesto se ale podle Eckerta vyšetřovatelé „nepřiklání k tomu, že by účelem těchto plateb byla podpora kandidatury Kataru pro pořádání světového šampionátu v roce 2022.“

V případě Ruska byl případ uzavřen pro nedostatek důkazů. „Od Ruska jsme dostali jen omezené množství dokumentů, jelikož kandidaturu připravovalo na pronajatých počítačích, jejichž obsah majitel po vrácení smazal,“ píše se podle deníku Washington Post ve shrnující zprávě FIFA. 

Výběr Kataru coby hostitelské země světového šampionátu se od začátku považuje za kontroverzní. Nejenom, že se je volba neustále spojována s korupcí, také se poukazuje na tisíce dělníků – novodobých otroků - z okolních chudých asijských zemí, kteří na stavbách stadionů pracují v příšerných podmínkách za minimální mzdu. Ideální nebude ani počasí během šampionátu. V letním období v Kataru dosahují teploty až k 50 stupňů Celsia.

Více zde: Šampionát smrti. V Kataru může zemřít až 4000 lidí, varuje zpráva

Co se týče Ruska, se zas uvažovalo o odebrání pořadatelství v souvislosti s anexí Krymu a konfliktem na východně Ukrajiny. Tlak, aby FIFA Rusku odebrala šampionát, začali na konci léta v Evropském parlamentu vyvíjet Zelení. Šéf FIFA Joseph Blatter ale posléze debatu ukončil s tím, že pořadatelství světového mistrovství v roce 2018 Rusku zůstane.

Více zde: Sankce proti fotbalovému šampionátu v Rusku prý nejsou reálné

Čtěte také: Po olympiádě připravuje Rusko nejdražší fotbalový šampionát

FIFA přidělila MS 2022 Kataru i přes velká bezpečnostní rizika

Katar, fotbalové mistrovství světa a korupce

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz