40 000 vojáků. Rusové zahájili rozsáhlé manévry na severu
Bitevníky i ponorky
Bleskovou prověrku bojeschopnosti vojsk ruské Severní flotily nařídil v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Do manévrů se podle ruského ministerstva obrany zapojí 40.000 vojáků, přes 40 bitevních lodí, 15 ponorek a stovka letounů a vrtulníků. V souvislosti s vojenských cvičením byla flotila uvedena do stavu nejvyšší bojové pohotovosti.
Do manévrů se podle ministra obrany Sergeje Šojgua zapojí i útvary ruského západního vojenského okruhu a výsadkové jednotky. Cvičení potrvá šest dní a má podle Šojgua „prověřit schopnost armády zajistit bezpečnost arktického regionu“.
Při cvičení mají ruské útvary za úkol zničit námořní seskupení teoretického protivníka. Z tohoto důvodu ruská armáda posílí své jednotky na severských ostrovech Nová Země a Země Františka Josefa. Procvičena bude rovněž schopnost přepravy speciálních armádních sil na velké vzdálenosti. Počítá se i s taktickým štábním cvičením a bojovými střelbami, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
Čtěte také: Ruská armáda se houfuje 80 km od ukrajinského Charkova
Rusko odsoudilo manévry NATO
Spolu se zahájením rozsáhlých manévrů na severu země dnes ruské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž odsoudilo „rostoucí počet manévrů NATO u hranic Ruské federace“. Manévry aliance podle Moskvy destabilizují situaci na severovýchodě Evropy.
„Rusko je hluboce znepokojeno násobným zvýšením počtu manévrů NATO u svých hranic. Mimořádný údiv vyvolává skutečnost, že se konají na severovýchodě Evropy, který je z hlediska bezpečnosti nejstabilnější oblastí Evropy a možná celého světa,“ uvádí se v prohlášení.
NATO už loni zahájilo v pobaltských státech a Polsku operaci Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání), jejímž cílem je demonstrovat podporu spojeneckým zemím, které se cítí ohroženy ruskou agresí na Ukrajině. Podle amerických armádních zdrojů operace potrvá tak dlouho, dokud bude trvat ruské ohrožení.
Čtěte také: USA posílají do Pobaltí těžkou techniku včetně tanků
Součástí amerického projektu jsou společné manévry a výcvik vojsk, posílené aktivity amerického námořnictva v Baltském a Černém moři, modernizace evropských základen a také podpora Gruzie, Moldavska a Ukrajiny, tedy zemí, které mají s Moskvou napjaté vztahy. Washington prý zvažuje rozšíření této podpory i na Česko a Maďarsko.