Sobotka: Zeman a Babiš mají pakt, prezident by teď u ČSSD pohořel

Sobotka o Zemanovi

Sobotka: Zeman a Babiš mají pakt, prezident by teď u ČSSD pohořelNOVÉ
Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka Foto:

FOTO: Jan Zátorský

1
Domov

edi Echo24

Mezi prezidentem Milošem Zemanem a vicepremiérem Andrejem Babišem existuje podle premiéra Bohuslava Sobotky „mocenský pakt“. „Oni se vzájemně tolerují, nekomentují svoje excesy, čas od času se podpoří,“ řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Práva Sobotka, který prezidentovi v pátek navrhl Babišovo odvolání z vlády. 

Podle Sobotky vládní krize ČSSD sjednotila a obrátila proti Zemanovi. „Pokud jde o prezidenta, pokud byste ráno dělala v Lidovém domě průzkum veřejného mínění, Miloš Zeman by coby kandidát neskončil ani na prvním, ani na druhém a možná ani třetím místě. Bylo by to ještě horší,“ řekl Sobotka v rozhovoru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sobotka v minulých dnech oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí Andreje Babiše (ANO). Názor pak změnil s vysvětlením, že prezident si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít pouze premiér. Sobotka tedy na čtvrteční schůzku s hlavou státu dorazil bez demise svého kabinetu, Zeman však nechal na Pražském hradě připravit sál, jako by premiér demisi přinesl. Prezident pak prohlásil, že očekával demisi, a přednesl proslov, jako by demisi převzal. V médiích pak Zeman uvedl, že jediný, kdo by měl vládu opustit, je Sobotka.

To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto v pátek oznámil, že demisi nepodá a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. Hrad ovšem odvolání zpochybňuje. Vadí mu, že je na listině konkrétní datum 9. května, k němuž by měl Andrej Babiš vládu opustit.

Více čtěte zde: 7x přesné datum. Takhle odvolávám ministry, oponuje Sobotka Hradu

Vyjádření senátorů, podle kterých by měl prezident konat podle ústavy, čtěte zde: Senátoři vyhrožují Zemanovi žalobou

Stanovisko ústavního právníka čtěte zde: Zeman musí demisi přijmout bezodkladně, říká ústavní právník