Politici se bojí napíchnutých telefonů. Snaží se nemluvit
Politici se smířili s tím, že je denně někdo odposlouchává. I když jsou přesvědčení o tom, že každý jejich hovor někdo nahrává, nijak se nebrání. Nemá to podle nich cenu. Chytré telefony jsou totiž pro odposlech stavěné, a tak nastala doba, kdy se musíme kontrolovat, co do mobilu říkáme a komu. Pro dobrý pocit lze použít některé mobilní aplikace, které by měly odposlechům zabránit. Účinné však příliš nejsou.
Proti odposlechům se nedá příliš bránit, a tak čeští politici, až na pár výjimek rezignovali. Chytré mobilní telefony jsou totiž pro odposlechy přímo dělané. Použití aplikace Viber nebo Threema, kterou si chrání svůj telefon například poslanec ČSSD Jeroným Tejc, je ale podle prodejce zabezpečovacího a odposlouchávacího zařízení Antonína Jelínka jen o něco bezpečnější, než volání bez nich. „Efektivní je pouze šifrované volání,“ upozornil Jelínek, který zařízení pro i proti odposlechům prodává už deset let. Jedna licence pro šifrované volání stojí podle Jelínka na jeden měsíc tisíc korun a více, a tak je levnější do telefonu neříkat nic, co by mohlo danou osobu zdiskreditovat.
Napíchnutí poslanci
To dělá například poslanec za ODS Marek Benda. „U telefonu vycházím z toho, že může být odposloucháván, a ani v místnostech neříkám nic, co by mě mohlo poškodit,“ přiznal serveru ECHO24.cz Benda, podle kterého bylo obvyklé už před rokem 1989, že jsou telefony odposlouchávány, a tak stejná opatření přejal i v demokratickém režimu. Proti tomu Ladislav Šincl (ČSSD) upozornil, že poslanec jako veřejný činitel nemá mít žádné tajemství. „Kromě těch intimních věcí doma,“ podotkl Šincl a dodal, že když nic člověk nepáchá, tak se nemusí ani proti ničemu bránit. Ani Jan Bartošek z KDU-ČSL nebo Petr Bendl z ODS zvláštní opatření proti odposlechům nedělají.
Jedině funkční je za určitých okolností šifrovací telefon, který jsem nikdy neměl ani o jeho pořízení neuvažuji.
Největší přehled o zabezpečení proti odposlechům měl z oslovených poslanců Jeroným Tejc. „Podle mého názoru žádná aplikace z google play nemůže odposlechu zabránit, nejen Viber, WhatsApp či další. Jedině funkční je za určitých okolností šifrovací telefon, který jsem nikdy neměl ani o jeho pořízení neuvažuji,“ uvedl Tejc, kterého znepokojují odposlechy jen kvůli osobnímu životu. Jeho stranický kolega Štěpán Stupčuk je přesvědčen, že je odposloucháván. „Tyhle telefony jsou k tomu jak dělané, takže s tím vědomím žiju 24 hodin denně, ale snažím se na to nemyslet,“ řekl Stupčuk, který se ale nijak nebrání.
O odposleších hovořil i expremiér Petr Nečas v rozhovoru pro ECHO24.cz: „Jsem si jist, že jako premiér jsem byl odposloucháván, přímo můj telefon.“ Celý rozhovor čtěte zde: Nečas: Dělají z nás protistátní spiklenecké centrum
Zatímco politici na ochranu svých telefonních hovorů alespoň podle jejich vyjádření rezignovali velké firmy si své informace chrání. „V oblasti ochrany soukromí a ochrany obchodního tajemství provádíme průběžně všechna potřebná opatření, právě s ohledem na bezpečnost však nemůžeme být konkrétnější,“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Barbora Půlpánová. Kromě velkých firem využívají k ochraně svých klientů zabezpečovací zařízení také advokátní kanceláře. Téma odposlechů je však tak ožehavé, že nikdo z oslovených právníků nechtěl tato bezpečnostní blíže upřesnit.
Odposlechový byznys
Uniklými odposlechy se plní česká média. Jen v pondělí se objevily v MF Dnes, v Lidových novinách i v Právu. Důležitou roli hrají v kauzách kolem Romana Janouška, či Petra Nečase a jeho manželky Jany Nečasové, původně Nagyové. „Zájem o zabezpečovací zařízení narůstá, když se v médiích objeví nějaká zpráva o odposleších,“ řekl Jelínek. Právě společnostem, které se prodejem zařízení pro odposlech i proti odposlechu zabývají, umožňují uniklé odposlechy rozjet byznys.
Například šifrovací telefon podle odhadů vlastní v České republice dva tisíce lidí. Na rozdíl od šifrovacích aplikací, které se pohybují měsíčně kolem tisícikoruny, stojí šifrovací telefon například podle ceníku společnosti Probin, která se na tento druh zabezpečení zaměřuje, kolem devadesáti tisíc korun. Zvýšený zájem o zabezpečení telefonů proti odposlechům zaznamenali i v Německu, když se veřejnost dozvěděla, že americká rozvědka NSA odposlouchávala kancléřku Angelu Merkelovou. Tamní firma Secursmart reagovala na poptávku a představila šifrovací mobilní aplikaci do operačních systémů Android.
Odposlechy v médiích jsou zmíněny v přehledu pondělního tisku: Takže sabotáž. Domnívá se orgán