Šibenice nevadí, penisy ano. Lidi s transparentem odvedla policie

Policejní dvojí metr?

Šibenice nevadí, penisy ano. Lidi s transparentem odvedla policieNOVÉ 4
Domov

tv Echo24

Slovní střety mezi aktivisty, ke kterým došlo během demonstrací v sobotu v podvečer v dolní části Václavského náměstí, mají policejní dohru. Dva aktivisty, kteří přišli na náměstí podpořit uprchlíky, zajistila policie kvůli transparentu s nápisem „Chabé české penisy tyčí pevnou hranici“. Transparent totiž pobouřil tři účastníky akce zaměřené proti uprchlíkům.

„Transparent měl karikovat hysterii, jež šíří neonacisté a další lidé s nimi sympatizující, která lživě a propagandisticky vykresluje hrozbu znásilňování českých žen vlnou imigrantů,“ popisuje význam transparentu jeden ze zajištěných Dominik Forman. Ten se spolu s druhým zadrženým zúčastnil demonstrace proti šíření nenávisti a xenofobie a za solidaritu s uprchlíky.

Ve spodní části Václavského náměstí v sobotu v odpoledních hodinách probíhaly dvě akce: jedna na podporu uprchlíků, a od 17 hodin akce svolaná extremistickou Národní demokracií proti imigrantům. Mezi oběma skupinami došlo ke slovnímu napadání a bezpečnost musela hlídat policie.

Čtěte také: Překřikovaná na Václaváku: ‚Táhněte do Afriky‘ – ‚Třiďte odpad, ne lidi‘

Oba zadržení muži stáli v přední linii a drželi transparent s nápisem „Chabé české penisy tyčí pevnou hranici“. „Oddělovalo nás asi deset metrů, hlídala to policie. Příznivci neonacistů na nás pokřikovali, nadávali nám a potom jeden z nich, pán kolem padesáti, musel přemluvit další dva, aby si šli stěžovat k policistovi,“ popisuje průběh Forman.

Podle zákona o přestupcích nastává veřejné pohoršování v případě naplnění tří znaků: musí být spácháno veřejně, musí subjektivně pohoršovat více než dvě osoby současně, a musí být v rozporu s obsahem mravnosti, na němž se společnost shoduje.

„My jsme na tom neshledávali nic vulgárního nebo za hranicí slušného vkusu. Vzbuzovalo to smích. Byla to účelná provokace,“ brání Forman transparent, kvůli němuž musel strávit dvě hodiny na policejní stanici.

Informaci o zajištění potvrdil pro ECHO24.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan: „Zajistili jsme osoby podezřelé z přestupku. Bylo tam podezření, že by transparent mohl pohoršovat. Případ teď předáme příslušným orgánům.“

Jednání policistů budí překvapení zvláště v kontextu demonstrace proti islámu a migraci, která proběhla 1. července v centru Prahy. Účastníci na ní nesli makety šibenic. To rozčílilo ministra vnitra Milana Chovance, podle nějž „šibenice ani vyhrožování smrtí k demokracii nepatří“ a policie měla zasáhnout. Nečinnost policistů prověřovalo oddělení vnitřní kontroly krajské policie a rozhodlo, že policisté nepochybili. Rozhodnutí podpořilo i policejní prezidium.

Čtěte také: Chovance rozčílilo policejní omlouvání šibenic

„V tomto kontextu nám to přišlo divné. Když je v pořádku vyhrožování smrtí, co je špatného na našem transparentu,“ podivuje se Forman. 

Policie musel zasahovat také před Úřadem vlády, kam se demonstrace radikálů v podvečer přesunula. Stoupenci předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše tam skandovali „vlastizrádci“ a „nic než národ“ a spálili několik vlajek Evropské unie.

Policie kvůli podezření z přestupku legitimovala několik lidí. Hulan uvedl, že vlajka EU není státním symbolem, podezření se ale týká toho, že pálení mohlo někoho pohoršit, a také se může jednat o „delikt proti požární ochraně“. „Osoby máme ztotožněny a budeme je oznamovat příslušnému správnímu orgánu,“ dodal mluvčí.

Čtěte také: Bojíte se uprchlíků? Je to strach z vlastní slabosti