Konkurenční boj? Německo blokuje vývoz českých zbraní
Komplikace v Německu
Německo jako významná tranzitní země opakovaně blokuje vývoz českých zbraní a dalšího vojenské techniky. Naposledy se to stalo s českými pistolemi pro policii v Egyptě. České zbrojovky ale jen obtížně hledají pomoc u tuzemských úřadů, které přitom export odsouhlasily. Podle aktuálního vyjádření ministerstva zahraničí pro ECHO24.cz má Německo dokonce právo vývoz českých zbraní přes své území nepovolit.
Česká zbrojovka vyhrála mezinárodní soutěž na dodávku desítek tisíc pistolí do Egypta v hodnotě několika desítek milionů dolarů. Část zbraní s povolením českých úřadů odvezla, ale pak vzhledem k vnitřním nepokojům dodávky zastavila. Když pak chtěla odeslat další bedny, několik měsíců marně čekala na tranzitní licenci od úřadů v Německu. Zbrojovka nakonec musela místo levnější cesty po moři zvolit dražší transport vzduchem.
Loni byl obdobný problém s vývozem munice do Uruguaye a rok před tím s exportem reaktivních granátů do Mexika. Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka se takové zakázky podaří převést přes Německo obvykle až po diplomatické intervence země, která si výrobek objednala.
Obhajoba německých licencí
České zbrojovky to pokládají za diskriminaci, ale české ministerstvo zahraničí na postupu německých úřadů nevidí nic divného a tvrdí, že na to mají právo.
„V případě, že Německo figuruje jako tranzitní země, má jako členský stát EU právo se k dané záležitosti vyjádřit a právo případ posoudit – na základě společného postoje Rady Evropské unie, jehož článek 4 odstavec 2 výslovně stanoví, že ‚Rozhodnutí o povolení a zákazu transferu jakýchkoliv vojenských technologií nebo vojenského materiálu zůstává v pravomoci každého členského státu'. A to jak z hlediska unijní legislativy, tak z hlediska vnitrostátní legislativy, pokud jde o její vlastní bezpečnostní zájmy,“ uvedlo pro ECHO24.cz v písemné odpovědi ministerstvo zahraničí.
Vyjádření české diplomacie rozzlobilo prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka. Tvrdí, že se české úřady smířily s daným stavem, který ale Česko poškozuje.
„Průmysl od úřadů, jejichž provoz financuje prostřednictvím svých daní, očekává boj proti diskriminaci a poškozování naší ekonomiky. Jestli chceme rezignovat, pak zrušme zákon, který obchod s vojenským materiálem reguluje a ponechme rozhodování o tom, co a kam smíme vyvézt, na tranzitních zemích. Stejně se to tak děje,“ uvedl pro ECHO24.cz Hynek.
Zvýhodnění německé konkurence?
České zbrojovky mají navíc podezření, že jde spíše o konkurenční boj než o bezpečnostně-politickou otázku. Německým úřadům musí poskytovat obchodně citlivé údaje, jako jsou ceny zakázky nebo kontakty na zahraniční partnery.
"Neexistuje žádná garance, že se tyto údaje nedostanou do rukou německé konkurence, která by je mohla využít ve svůj prospěch," sdělil Hynek.
Do záležitosti s exportem českých zbraní a další vojenské techniky se vložilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Uznává, že členské státy EU mohou vydávat tranzitní licence.
Neexistuje žádná garance, že se obchodně citlivé otázky nedostanou do rukou německé konkurenci.
„Nicméně z našeho pohledu je klíčovou otázkou to, zda je tato možnost využívána v mezích Smlouvy o fungování EU, především zda není členskými státy zneužívána k diskriminaci vývozců z jiných členských zemí,“ uvedl pro ECHO24.cz Tomáš Loskot z tiskového oddělení ministerstva průmyslu, podle něhož Česko tranzitní licenci nevyžaduje.
„Považujeme za žádoucí řešit problematiku 'tranzitních licencí' systémově a jednotně na úrovni celé EU,“ dodal Laskot, podle něhož se ministerstvo obrátilo s dopisem na evropského komisaře pro průmysl a obchod Antonina Tajaniho.
Eurokomisař má termín za dva roky
Ačkoli odpověď eurokomisaře není veřejná, deníku ECHO24.cz se jeho list podařilo neoficiální cestou získat. Tajani v dopisu sice slibuje, že s problémem tranzitních licencí bude zabývat, ale nejspíš až za dva roky.
„Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky již o těchto praktikách informovala Komisi a ta nyní prověřuje možné kroky. Mezi předpokládané alternativy patří řešit tyto 'transfery uvnitř EU' v rámci zprávy o provádění směrnice o transferech produktů pro obranné účely mezi členskými státy. Komise by měla předložit tuto zprávu v roce 2016,“ napsal Tajani.
Podle Jiřího Hynka z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu takové průtahy akorát neustále zhoršují postavení českých zbrojovek na světových trzích.
„Musíme sdělovat naší obchodní partnerům, že na naše dodávky musí počkat. Dva měsíce trvá vyřízení naší exportní licence, a pak musíme najít cestu, jak k nim zboží dopravit. Když máme štěstí, tak německý úřad vydá za tři měsíce souhlas s převozem zboží do jejich přístavu. A když loď, která zboží veze, nebude nikde v dalším přístavu stavět, tak do šesti měsíců bude zboží v místě určení,“ řekl Hynek.
„Když ale bude chtít v některém dalším přístavu něco naložit či vyložit, tak budeme muset vyřizovat další tranzitní licenci, což je zpoždění o další měsíce. A když nám tranzitní licenci neudělí, tak začínáme znova hledat alternativní dopravní cestu. Který obchodní partner by měl zájem od nás nakupovat, když nemůžeme garantovat rozumnou dobu v dodání?“ dodal Hynek.