Děkan FAMU pokračuje v boji o kampus. Prodej napadl u katastru
Spor o budovu nekončí
Spory o prodej budovy poničené výbuchem plynu na Smetanově nábřeží neberou konce. Ačkoliv dům na začátku dubna od Řízení letového provozu zakoupila společnost Lázeňská investiční a.s., na prohraný boj vedení Akademie múzických umění a Karlovy univerzity navázal děkan FAMU Pavel Jech a pedagogové Ivo Mathé a Marin Řezníček. Obrátili se s důkazy na katastrální úřad. Štafetu v boji převzali také jejich studenti, kteří se rozhodli demonstrovat před ministerstvem dopravy.
Pro ministerstvo dopravy, pod které bývalý majitel zničené budovy Řízení letového provozu (ŘLP) spadá, je dům prodán. Prodej byl podle mluvčího Martina Nováka naprosto transparentní. Také postoj ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) se od dubna, kdy se zvedla vlna stížností na způsob prodeje, nijak nezměnil. Nic nezmohly ani žádosti o zrušení prodeje ze strany akademiků i ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) „Celý proces je uzavřený. Žijeme v demokratické zemi, a musíme respektovat její právní řád,“ uvedl pro ECHO24.cz ministr dopravy Prachař.
O jednání ministrů více zde: Ministři se střetli kvůli prodeji budovy univerzitě
Protiprávní jednání při prodeji budovy však minulý týden napadl u katastrálního úřadu děkan pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Pavel Jech a pedagogové z této fakulty Ivo Mathé a Martin Řezníček. V tiskové zprávě s jednání akademického senátu FAMU stojí: „Podle právní expertízy existují jisté procesní chyby ve vyhlášení a vyhodnocování elektronické dražby, ale AMU ani UK nebudou napadat podání na katastr nemovitostí, šance na získání nemovitosti by to příliš nezvýšilo.“ Jech, Mathé a Řezníček upozornili, že zápis na katastrálním úřadu nebyl v pořádku, jelikož ministerstvo dopravy neudělilo souhlas s prodejem předem, ale až zpětně. Prodej je tak podle nich od začátku neplatný.
Právo nebo šikana
Mluvčí ministerstva dopravy Novák to však popřel popřel. Gabriel Fülöpp, jednatel Lázeňské investiční, serveru ECHO24.cz zaslal vyjádření, ve kterém uvedl, že námitky neplatnosti kupní smlouvy jsou šikanózní. „ŘLP dodrželo uvedená pravidla, neboť nejprve došlo k podpisu smlouvy, následně ke schválení smlouvy ministerstvem dopravy, čímž se teprve stala smlouva účinnou a následně tato účinná smlouva byla předána katastrálnímu úřadu k provedení vkladu,“ obhajoval správnost právních kroků ke koupi domu Fülöpp.
„Návrh na vklad do katastru nemovitostí byl podán teprve poté, co ministr dopravy schválil prodej objektu výherci elektronické aukce,“ potvrdil Fülöppovy argumenty mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Ten také upozornil, že budovu nemohlo ŘLP prodat jinak než formou otevřené soutěže. Proto podle vyjádření Něřolda ministerstvo dopravy a ŘLP nechápe, proč byli opakovaně obviňováni zástupci Akademie múzických umění AMU, Karlovy univerzity a nyní i FAMU z toho, že se k vysokým školám postavily zády a zabránily jim získat tuto budovu sousedící s jejich objektem.
Ministr dopravy Prachař proto školám navrhoval, aby si budovu pronajaly. O tom jednali s rektorem Karlovy univerzity Tomášem Zimou, rektorem AMU Janem Hančilem jednatelé Lázeňské investiční Fülöpp a Jozef Onderka 15. dubna, kteří nabídli školám dlouhodobý pronájem, rekonstrukci prostoru a vytvoření univerzitního kampusu, který by propojoval budovy a především studenty z AMU a Fakulty sociálních věd (FSV). To však akademici z finančních důvodů zamítli a rozhodli se, že kampus vytvoří v jiné budově.
Více o plánec s budovou čtěte zde: Univerzity se vzdaly. Minikampus u Vltavy kvůli prodané budově nevytvoří
S tím se však nechtějí smířit studenti FSV a FAMU, kteří se rozhodli v úterý demonstrovat před budovou ministerstva dopravy. Kateřina Pisáčková, která studenty z FSV svolávala, se z počátku divila, že se znovu boj o budovu rozvířil, jelikož vedení AMU i Karlovy univerzity od toho dalo ruce pryč. Další z organizátorů, Jakub Losenický vysvětlil, že demonstrace má upozornit na podanou námitku na katastrálním úřadu. „Ta námitka je natolik silná, že by mohla prodeji budovy zabránit,“ věří Losenický. „Demonstraci nerozumím, vždyť jsme jednali korektně, a před vlastním převodem jsme jednali se všemi zúčastněnými,“ hájil se ministr Prachař, podle kterého už nemá smysl záležitost s prodejem řešit, a tak své stanovisko před studenty obhajovat znovu nehodlá.